АктуалноЗабравеният градКварталиКултураНовини

Разходка в Капана по сградите на арх. Христо Пеев – ГАЛЕРИЯ

Единственият дигитален гид за града под тепетата Lost in Plovdiv ни води на фотообиколка по следите на арх. Христо Пеев и по-специално около творенията му в Квартала на творческите индустии. Наши домакини в днешната разходка се явяват създателите на фондация „Български архитектурен модернизъм“ – Теодор Караколев и Васил Макаринов, които ни разкриха част от сградите, проектирани от талантливия архитект, и различни детайли, характерни за стила и работата му. Насладете се и вие.

Христо Пеев е пловдивски архитект, известен с това, че първи и единствен проучва и документира още от 30-те години изчезващото архитектурно наследство на Стария Пловдив. Благодарение на събрания от архитект Христо Пеев материал, много забележителни сгради са възстановени в първоначалния си вид, „възкръсват” и къщи, разрушени преди години.  И до днес книгата му за възрожденските къщи е енциклопедия, ползвана от архитекти, реставратори и строители. Освен проучвател, Христо Пеев е и продуктивен архитект, автор на стотици сгради в Пловдив и околността – прекрасни модерни проекти от 20-те, 30-те и 40-те години на миналия век, пропити от най-актуалните тенденции на архитектурата на модернизма. По някои от тях – в квартал Капана и около него,  се разходихме заедно със създателите на Български архитектурен модернизъм и те ни разкриха различни детайли и  любопитни истории от живота и творочеството на Пеев.

Започнахме с Популярната банка, която се намира точно срещу площад Римски стадион и е построена през 1922 г. по проект на архитектите Йордан Йорданов и Димитър Коев. В началото на 1940-те интериорът е преустроен в модерен стил от Христо Пеев, като свидетелство за това са шахматните циментови мозайки, тръбни парапети и характерните кръгли отвори.

Днес в нея се помещават офици на Фондация 2019 и други учреждения.

Ако сте ценител на архитектурата, предполагаме, че няма как да сте пропуснали и голямата жълта сграда почти до подлеза на аптека Марица. На партерния етаж в момента се помещава офиса на мобилен оператор. Тя е построена за Елисавета Обрейкова през 1933 г и комбинира елементи на ар деко и модернизъм. Типични за стила са детайлите по стълбищната клетка, извивките, а от ар деко стила – увенчаването ѝ с купол на последния етаж.

Сградата е една от най-разпознаваемите и характерни със своя представителен вид проекти на Христо Пеев.

Продължаваме към квартала на твроческите индустрии, където на площад Марукян, по-известен сред местните като Широкото, се извисява следващата жилищна сграда на архитекта. Железарията на Марукян е строена на две части, върху два отделни парцела. Към днешна дата е добре поддържана и запазена в стила си.

Още един много добре запазен образец от творчеството на архитекта може да видите на самия ъгъл на Христо Дюкмеджиев, в частта към подлеза за Старинен Пловдив. Ще разпознаете характерната форма на прозорците, отлично запазената тераса на покрива и типичният леко издаден балкон.

Вече сме на ул. Железарска, където се спираме пред къщата на Саркис Ховсепиян от 1933 г. Тук много ясно се виждат вдаденият последен етаж (с плосък покрив) и тераса и широко остъклените трапецовидни еркери.

Интересен пример за творчеството на архитекта е сградата на Исак Бехар на ул. Съборна. При нея, поради неправилната форма на парцела, Христо Пеев използва един от похватите на възрожденската архитектура, а именно – използването на триъгълни еркери, за да се осигури правилна форма на помещенията.

Завършваме обиколката си на Главната улица под тепетата, където разгледахме обстойно сградата на Алберт Панижел. При проектирането ѝ може да се забележат едни от най-ранните белези на настъпващия модернизъм – хоризонтална профилна мазилка по ъглите, балкони с хоризонтални метални елементи, завършващи с експресивен полукръг и плосък покрив.

Пловдивчани и гости на града могат да разгледат до 23 април обзорната изложба „Христо Пеев: изследователят, архитектът, човекът“, която е поставена на площад Римски стадион. Тя е посветена на паметта и делото на бележития пловдивски архитект Христо Пеев по повод 130 години от рождението му.

С нетърпение очакваме и следващата част от архитектурната обиколка, посветена на проектите на архитект Христо Пеев. Тя ще се проведе на 21 април от 18 часа със сборен пункт пред  НУМТИ „Добрин Петков”, ул. „Кръстю Пастухов” №8, за да ни разходи из сградите около Цар-Симеоновата градина.

Веселина Михайловска

Създава съдържание, насочено към туристите и гостите на Пловдив и отговаря за рекламната и маркетингова стратегия на медията и популяризирането на съдържанието ѝ.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина