АктуалноБългарияЕвалаКултураНовини

Ясен, Милан и Васил – белите лястовици на занаятите в Пловдив

Трите деца са най-новите дарители на Етнографския музей – ВИДЕО

Трима ученици от Пловдив направиха дарение на прекрасен, ръчно изработен, дървен часовник за Етнографския музей.

 

Ясен Шенков, Милан Миланов и Васил Георгиев от ОУ „Княз Александър I“ са ученици на майстора дърворезбар Костадин Деведжиев.

Ателието му Резбарѣ/Woodcarver се намира на Улицата на занаятите в Стария град. Именно там на “Стръмна” 1 майстор Костадин предава древния занаят на своите „бели лястовици“, както с обич ги нарича Коцето.

Повече от година Ясен, Милан и Васил са ученици на майстора. След няколко завършени проекта Ясен дава идеята да изработят един голям общ проект, който да дарят на някой от музеите в Пловдив. И така решават да направят часовник с класическа възрожденска дърворезба, който да украсява залите на Регионален етнографски музей – Пловдив. От снощи творбата им вече е в новия си дом.

„В началото се чудих, като техен учител, защо го правят, но с течение на времето и работата ни по всеки проект заедно открих, че те не се блазнят от слава, а просто искат да зарадват някого с нещо направено от тях,“ разказва майсторът.

Каквото и да са изработвали в ателието на „Резбарѣ“, те винаги са го подарявали и никога не са запазвали нещо за себе си, споделя учителят им в занаята.

В днешно време все по-малко хора се сещат да даряват без да искат нещо в замяна, затова и проектът е наречен „Белите лястовици“. Според майстор Костадин Деведжиев, когато Йовков е писал за бялата лястовица е писал точно за надеждата, че сме заобиколени от много хора и деца като Ясен, Милан и Васил и просто трябва да имаме очи и сърце, за да ги видим и оценим.

Ето какво разказаха пред Под тепето тримата най-нови дарители на музея.

Директорът на Етнографския музей, доц. д-р Ангел Янков награди младежите с дипломи и сувенири.

Това е пътят, по който трябва да вървят децата, за да не оставят в страни от българското, защото това е едно много старо и много ценно изкуство. Когато от малки те имат интересе, може един ден то да стане тяхна професия. Часовникът ще бъде поставен в База 2 на музея на ул. Съборна, където предстои да направим така наречения детски кът. В това художествено произведение си личи почеркът на техния наставник. Сега то не е експонат в истинския смисъл на думата. Часовникът ще стане експонат, да кажем след 50 години, а дотогава може да служи да запали и други деца да вървят по този път”, разказа пред репортер Под тепето доц. д-р Янков.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина