„Градът ни се нуждае още от около 1000 места в яслите, 2000 в детските градини и поне 3 училища“
Значително съсредоточаване на средства в образованието
Над 20 милиона лева са заделени за изграждане и ремонт на образователна инфраструктура в проектобюджета на Община Пловдив за настоящата година, съобщи зам.-кметът с ресор „ Oбразование и бизнес развитие”.
Припомняме, че по време на онлайн обсъждането на макрорамката бе обявено, че образованието е основен приоритет на управляващите – Вял интерес към обсъждането на Бюджет 2021 на Пловдив (ВИДЕО).
„Анализите показват, че градът ни се нуждае от около 1000 места в яслите, 2000 в детските градини и поне 3 училища, за да може всички да покриват изискванията за едносменен режим на обучение. Това е сериозно предизвикателство пред администрацията,“ коментира Стефан Стоянов.
В момента се подготвят или строят много нови обекти. Осигурено е финансиране за 33 нови групи, или това са над 800 нови места в ясли и градини, което до известна степен ще намали натиска върху системата. Очакванията на администрацията за учебната 2021/2022 година са в предучилищния сектор да има достатъчно места, особено за годишния прием в детските градини, обяви ресорният зам.-кмет.
Стоянов напомни, че с прието решение на Общинския съвет от 1 февруари таксите за детските градини на територията на Община Пловдив са намалени, като общата е в размер на 36 лв/м, а крайната сума зависи от дните на посещение. От тази дата и всички деца по социални критерии се освобождават от такса.
„Тази година се надяваме да приключи проектирането и изграждането на поне едно ново училище“, коментира още Стоянов.
Той обясни, че освен за строителство средства се залагат и за проектиране на нови сгради за детски градини, които ще бъдат включени в строителната програма през 2023 г.
„Престои старт на дългоочакваното строителство на нова сграда на у-ще „Княз Александър Първи“. В момента се подготвят документите за тръжни процедури. След съгласуване с НИНКН, тъй като настоящата сграда е паметник на културата, ще бъде обявен конкурс. Надяваме се в края на годината да има готов работещ проект и избран изпълнител“.
Продължават и двете общински програми, по които директорите на школа кандидатстват с проекти за дигитализация на учебния процес и такива за облагородяване на дворните пространства. Тази година близо 15 училища ще разполагат с 400 000 лева за дворовете.
Чичовият Сановник Заплатджия дългогодишен да се събуди и да възстанови чудесното училище =със Салон и жилище за Байчото= заграбено от ОТДАВНА НЕНУЖНИЯ В 2021 РадиоТВ Център.
Не им гледаме телевизията.
Не им слушаме радиоТОЧКИТЕ в епохата на Кабел и ИнтерНет.
На пръсти „да пазим тишина“ в центъра на жив Град не сме длъжни – да се премахнат Забрани, Бариери и БЕЗумия. Другата Телевизия на Радецки/Иван Вазов не е „охранявана“ дотолкова!
Да махнат варварските „АНТЕНИ“ от Сахат Тепе ама до чисто, до скалата!