АктуалноВластГласовеГрадътКултураМнения

Вял интерес към обсъждането на Бюджет 2021 на Пловдив (ВИДЕО)

Общо 80 млн. лв. предвидени за облагородяване на кварталите и спешни ремонти

Ресорният зам.-кмет Величко Родопски определи основният финансов документ на града за „оптимистичен“

Пламен Райчев: Капиталовата програма ще се изпълнява чрез привлечени средства, които са 4.5 пъти повече от собствените приходи

Бюджетът на Пловдив за 2021-ва година е оптимистичен. Така го определи с една дума ресорният заместник-кмет Величко Родопски, попитан от журналисти на течащото и в момента обществено обсъждане, което се случва онлайн, заради противоепидемичните мерки.

Общият размер на бюджета на Пловдив е 418 млн. лв., от които от държавата за делегирани дейности са 226 млн., от местни приходи – 192 млн. лв. Той очерта като основни приоритети на местната управа през 2021 годината образованието, инфраструктура и опазване на околна среда, социални дейности и общинско здравеопазване, култура и археология.

„Въпреки нелеката ситуация заради кризата, успяхме да отделим средства за всички дейности, които трябва да извърши общината, изграждане на детски градини, училища,  влизаме в кварталите и ги облагородяваме,“ коментира той.

 

От експозето на Родопски стана ясно, че районните кметове ще разполагат общо с над 80 милиона лева за благоустрояване на кварталите. 17 милиона от тези средства са от местния бюджет.

В презентацията се видя, че Капиталовата програма е в размер на 198 млн. лв.

На-голямата цитирана сума в нея бе 80 млн.лв. за продължение на работата по Водния проект. За подобряване качеството на въздуха и чистотата в града са заделени 33 млн. лева. С 5,5 млн. ще се извършва озеленяване през годината. Очаква се да стартира най-после и проекта за подмяна на печките с твърдо гориво на гражданите. За целта са отредени 13,8 мл.лв. В бюджета за настоящата година са заделени 600 000 лв. за надграждане на системата за електронно таксуване в градския транспорт.

За подмяна на уличното осветление с енергоспестяващо по спечелен проект, който вече се реализира, има определени 1,7 млн.лв.

22 000 000 са заделени за основни ремонти, изграждане и обзавеждане на нови детски градини и ясли. Те са разпределени така – 5,3 за ремонтни дейности и 16 млн. за строителство.

Бюджетът за общинско здравеопазване е 21 млн. лв. За сравнение през миналата година е бил 17,4 млн., коментира Величко Родопски.

В перо „социални дейности“ за предоставянето на 57 услуги има планирани 27,3 млн. лв. за 2021-ва година, при 16 милиона за 2020, подчерта още той.

За Културно съдържание, културна инфраструктура и опазване на археологическото наследство общинската администрация е заделила през настоящата година 19,8 млн. лв.

198 млн. лв. е размерът на Капиталовата програма на Пловдив, от тях държавният трансфер е 45 млн. лв. „Благодарение на тези средства ще бъде довършено строителството на двата футболни стадиона – „Христо Ботев“ и „Локомотив“, ще се изградят 7 детски градини и училища – в район „Южен“ за 6 групи, в район „Тракия“ за 8 групи, нова пристройка на ДЯ „Веселушка“ за 2 групи, ДГ „Буратино“ за допълнителни три групи и физкултурен салон, ДГ „Чучулига“ – с две групи и физкултурен салон. Планира се строителството на нова сграда на ОУ „Княз Александър I“ и реконструкция на корпус на СУ „Константин Величков“. Това съобщи заместник-кметът с ресор „Строителство и инвестиции“ Пламен Райчев по време на общественото обсъждане.

3 млн. лв. от капиталовата програма са отделени за ремонт и реконструкция на нова детска градина на бул. „Александър Стамболийски“ и 1 млн. лв. за  ремонт на сградата на ДГ „Майчина грижа“ – 1 млн. лева.

По думите на заместник-кмета Пламен Райчев общо 22 милиона лева са предвидени за строителство на детски градини и 5 милиона лева за ремонт на съществуващи такива.

80 милиона са средствата по ОП „Околна среда“ за Водния цикъл, като тук са включени 5 подобекта: на изток и на запад от моста на „Герджика“, реконструкция на Колектор 7 в южното платно на бул. „Дунав“, строителство на големия канализационен колектор в северното платно на бул. „Дунав“, строителство на пречиствателната станция за отпадни води, което ще се реализира и през следващата година.

По ОП „Региони в растеж“ са заложени 38 млн. лева, които са по проекти за подобряване на градската среда и развитието на икономическата зона в кв. „Гладно поле“, както и за изграждане на социални жилища, две нови детски градини („Зорница“ и „Каменица“) и саниране на 5 жилищни сгради.

Ще бъде завършено и започнатото строителство на спортна зала с басейн на СУ „Любен Каравелов“ и завършване на втората сграда на училището, както и довършване на ДГ „Перуника“ и новата детска градина на ул. „Богомил“.

Пламен Райчев подчерта, че изграждането на нова пътна инфраструктура е приоритет на този бюджет. За тази цел в него са заделени  35 млн. лв., като сред тях са три възлови обекта за Пловдив – пробивът „Модър-Царевец“ ( 5 млн. лв.),  реконструкцията на ул. „Даме Груев“ (3 млн. лв.) и „Кукленско шосе“ (3 млн. лв.)  в частта от ул. „Скопие“ до бул. „Александър Стамболийски“, строителство на ул. „Владая“ (2,8 млн. лв.).

10 милиона лева са отделени за културна инфраструктура – Небет тепе и Форум „Север“ на пл. „Централен“.

„Привлечените средства са 4,5 пъти повече от собствените приходи за капиталовите разходи“, подчерта Пламен Райчев.

Въпреки, че от администрацията изтъкнаха на няколко пъти, че обсъждането в електронна среда дава възможност на повече хора да се включат, то интересът към него е вял. Зрителите достигат най-много средно между 60 и 70. От профилите им става ясно, че те са или служители на администрацията, или общински съветници и политически ангажирани лица. Обикновените граждани са единици.

На фона на присъствените обсъждания през предходните години, все пак се наблюдава леко покачване на интереса.

Очаквайте подробности.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по програми за свободата на словото и разследваща журналистика.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина