АктуалноКултураНовини

С перо и лопата, или как се разказва историята на една базилика

Димана Трънкова

Димана Трънкова е археолог по образование и журналист по призвание. От 2006 г. е част от Vagabond Media, където е редактор в англоезичното списание Vagabond, в което пише за пътешествия и местна култура в България, на Балканите и отвъд. Съавтор е на серия документални книги и пътеводители за историческото, археологическо и културно наследство на страната на английски и български. Автор е на романите „Усмивката на Кучето“ (2014) и „Празната пещера“ (2017).

Епископската базилика се върна към живот отчасти благодарение на умението на Димана да разказва истории.

„Това ли е Епископската базилика?!?“ През 2013 г. гледката не беше вдъхновяваща. По това време Фондация „Америка за България“ работеше по социализацията на късноантичната Малка базилика и интригуващите ѝ мозайки. Екипът на списание „Вагабонд“ изработваше информационните материали – табла, брошура, уебсайт (www.romanplovdiv.org). Целта ни беше да разкажем по интелигентен и достъпен начин за Малката базилика и града, в който се е намирала – римски Филипопол, и неговите хора, богове, храмове и истории.

Епископската базилика е част от тази история.

Можете да си представите разочарованието ми, когато попаднах пред занемарена метална ограда на булевард „Кн. Мария Луиза“. През процепите се подаваха бурени. Завършила съм археология и знам, че един важен археологически обект не винаги е зрелищен. Но буренясалата базилика събуди в мен единствено гняв към хората, които са позволили това да се случи, и примиреното „тука е така“.

С лопата на разкопките на Епископската базилика
ноември 2016 г.

„Това ли е Епископската базилика?!?“ През есента на 2016 г. стоях насред разкопките, които заемаха мястото на някогашните бурени. Държах лопата и се чувствах като дете в сладкарница. Фондацията се беше заела с цялостното проучване и социализация на Епископската базилика и почти всеки уикенд организираше доброволци, които да помогнат на археолозите с по-грубата работа. Естествено, че се включих. Не работя като археолог, но разкопките ми липсват.

Въпреки това се стъписах. Едно е да знаеш, че Епископската базилика е сред най-големите раннохристиянски храмове на Балканите. Друго е да се озовеш сред развалините ѝ, между нападали колони, средновековни скелети и приказни мозайки, които се показват изпод пръстта. Любопитни граждани се редят при хубавата временна ограда горе, пред католическата катедрала „Св. Лудвиг“, гледат разкопките, вълнуват се. А аз съм на обекта. Вдъхвам мириса на прясно разкопана пръст. И държа лопата!

На следващия ден имах мускулна треска. После с „Вагабонд“ се върнахме още няколко пъти – и доведохме приятели.

Цялата история на Димана за Голямата базилика, разказана с перо и лопатачетете в Капана.бг

 

*На корицата: Димана с Ленко Ленков, програмен директор във Фондация „Америка за България“, На разкопките на Епископската базилика 2016 г. Снимки: Антони Георгиев: Източник:us4bg.org.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина