Реквием като възкресение, сцена като птица и концерт като интимен разговор
Йордан Камджалов, Genesis Orchestra и Музикална лаборатория за Човека ще „разбият“ всички клишета, свързани с „Реквием“ от Моцарт в Пловдив на 26-ти март
Броени дни остават до концерта на маестро Йордан Камджалов и Genesis Orchestra, които заедно с хоровия формат на „Музикална лаборатория за Човека“ с диригент Мая Василева ще представят едно уникално музикално пътуване между живота и смъртта, към възкресението. След повече от 200 години, след безброй изпълнения в България и по света, „Реквием“ ще разтърси гр. Пловдив под палката на сочения за един от най-добрите диригенти на своята генерация – Йордан Камджалов. Предсмъртното произведение на Моцарт ще звучи в зала „Колодрум“ на 26 март 2017 г. и ще въвлече публиката в мистерията на погребалната меса на гения, която оставя едно недовършено послание във вечността. Послание, което всеки да открие и довърши сам.
Реквием като философия
„Реквием” е философия за тъмния път от страдания, които могат да бъдат осветени от молитвата и да блестят чрез музиката, където Моцарт е вечно жив. Историята се случва през 1791 година, когато той започва да пише фундаменталната си свещена погребална меса, но по време на композирането споделя опасенията си, че няма да живее още дълго и чувства, че пише Реквием за собствената си смърт. Мистичното преживяване, което е Mоцартовата меса, идва и от факта, че заради смъртта на автора, тя остава недовършена и същевременно даваща надежда за вечен живот на всеки, който е чул красотата на музиката в нея.
Така „Реквием” се превръща в последното произведение от Волфганг Амадеус Моцарт, чиято премиера е няколко дни след смъртта му. Маестро Камджалов, който често е описван като експериментатор, ще се осмели да въведе публиката в това много интимно пространство – в творческата лаборатория на гения, осъзнаващ своята смъртност, но и докосващ вечността. Това ще стане чрез „музикално въведение” – формат непознат за българската аудиория, но обещаващ да я завладее докрай, чрез изваждането и интерпретирането на ключови симовли, фигури, формули и картини от произведението с цел създаване на условия за по-дълбоко и качествено преживяване и разбиране на мултипластовата му природа.
Класика, която провокира
„Реквием“ в Пловдив ще бъде изпълнен по начин, който обещава да разбие традиционните представи за класически концерт – със сцена, поставена в центъра на спортната зала, която дава 360-градусов поглед към хора, оркестъра, солистите и диригента. Самата сцена ще бъде изградена под формата на птица, символ на окриляващата сила на музиката, на един полет към безсмъртието, към възкресението.
Предконцертни диалози – интимна среща с публиката
Повече за уникалния формат на концерта ще разкаже самият маестро Йордан Камджалов по време на т.нар. „Предконцертни диалози“ – още един уникален за България формат, въведен от самия него за среща с публиката преди концерта. Събитието ще се проведе на 20 март 2017 г., от 18:00 часа в ДК „Борис Христов“, Голяма конферентна зала, гр. Пловдив, и е отворено за всички, които искат да се докоснат за малко до магията на „Реквием“ преди да и се отдадат напълно на 26 март, 19:00 часа, зала „Колодрум“.
От Пловдив до целия свят
Концертът ще бъде записан и излъчен онлайн на живо чрез метода лайвстрийм, по подхода на берлинската филхармония. Всеки, който желае да се докосне до мистерията на „Реквием“, но няма възможност да бъде в Пловдив на 26 март, може да го направи от дома си, напълно безплатно. Концертът ще може да бъде гледан на живо на страницата на „Сосиете Женерал Експресбанк“ във Фейсбук, както и на платформата на STREMER.BG.
Концертът се реализира в рамките на проект „Свобода в класиката” с подкрепата на Община Пловдив и е част от Културния календар на град Пловдив за 2017г.
Билети за събитието са в продажба чрез системата Epay-Go и на всички каси на Easy Pay в София и страната.