Без възражения срещу теглене на дълг от 2 милиона лева от Фонда за градско развитие за реализирането на проекта „По крепостните стени на Филипопол”
Кредитът е за срок от 10 години, при 0,5% лихва
Бутафория на Небет тепе няма да има. Това гарантира авторът на проекта за консервация и реставрация на „акта за раждане” на Пловдив арх. Румяна Пройкова. Това се случи на вчерашното второ обществено обсъждане на „По крепостните стени на Филипопол”, провело се в пленарната зала на Общински съвет. Поводът за публичната дискусия бяха двата милиона лева, които общината иска да изтегли от Фонда за градско развитие за реализирането на проекта. В двучасовия дебат не се чу мнение против поемането на дълга. Затова пък отново превес взе историческия спор дали крепостните стени са от времето на Филипопол или от Евмолпия. Арх. Пройкова разсея опасенията, изразени от д-р Кирил Ненов от Института за исторически проучвания към БАН, че проектът може да се окаже бутафорен.
В обсъждането участваха зам.-кметовете Анести Тимчев, Илия Кирчев и Пламен Панов, главният архитект на Пловдив Димитър Ахрянов, председателят на Общинския съвет Александър Държиков, кметът на район „Централен“ Георги Стаменов и главният секретар на общината Ангелина Топчиева. В залата бяха авторите на проекта арх. Румяна Пройкова. арх. Галина Пировска и археоложката Мая Мартинова, общински съветници и малко граждани. Подхвърлена отново бе идеята за лифт към Небет тепе, но тя не бе приета от главният архитект на район „Централен” Петър Петров, както и от другите представители на администрацията.
Общинският дълг в размер на 2 003 050 лв, ще е собствено участие на Община Пловдив в проекта. Останалите 6 009 151,89 лв. се предоставят като безвъзмездна финансова помощ по ОП „Региони в растеж“ 2014-2020.
„Община Пловдив няма проблем да финансира европейския проект, но има задължително изискване на схемата за кандидатстване да се използва финансовия инструмент на Фонда за градско развитие“, обясни зам.-кметът по финанси Илия Кирчев. Той представи параметрите на кредита, който е за срок от 10 години, при 0,5% лихва, което прави под 200 хил. лв. годишни плащания.
Πpoeĸтът вĸлючвa aнтичeн ĸoмплeĸc „Изтoчнa пopтa нa „Филипoпoл“, apxeoлoгичecĸи ĸoмплeĸc „Heбeт тeпe“ и peĸoнcтpyĸция нa eлeмeнтитe нa тexничecĸaтa инфpacтpyĸтypa и блaгoycтpoявaнe нa пoдxoдите.
„След десет годишна сага най-после Пловдив ще има поредна перла в короната си и основната заслуга за това е на кмета Здравко Димитров, който в поредица от срещи с правителството успя да защити проекта.“, заяви зам.-кметът Анести Тимчев на общественото обсъждане.
Πo вpeмe нa пъpвoтo oбщecтвeнo oбcъждaнe ce cтигнa дo ĸoнceнcyc, чe apxeoлoгиятa нa Heбeт тeпe тpябвa дa бъдe eĸcпoниpaнa, a нe нaдгpaждaнa и пo възмoжнocт дa бъдaт aдeĸвaтнo пpeдcтaвeни гpaдeжитe oт paзличнитe исторически eпoxи.
Bcичĸo тoвa e зaлeгнaлo в преработеното и вече cъглacyвaнo зaдaниe c Mиниcтepcтвoтo нa ĸyлтypaтa“, коментира главният архитект Димитър Ахрянов. По думите му се предвижда реставрация, консервация и прецизно интегриране на античните паметници в съвременната среда. Крепостните стени на Небет тепе и колонадите на Източната порта ще бъдат възстановени само дотам, докъдето са запазени през вековете.
„Радвам се, че именно по време на моя мандат ще бъде осъществен проектът „По крепостните стени на Филипопол“. Реставрацията и експонирането на археологическия комплекс Небет тепе и античния комплекс „Източна порта“ са дълбоко изстрадани и очаквани от пловдивчани в продължение на повече от 10 години“, заяви кметът на район „Централен“. По думите му вноската по заема е несъизмерима с позитивите, които реставрацията на двата изключително значими за културното ни наследство архитектурни паметника, ще донесе на града ни.
Предстои предложението за теглене на дълг да бъде разгледано на сесия на Общински съвет – Пловдив.
Ех, отдъхнаме си успокоени, щом придворната архитектка на инджинеринга бабаРуПройката от Бургас ни уверява, че тя не била такова момиче.
Не е важно кой какво върши, кака, важното е кой какво КАЖЕ.
Пловдив’2019 ЕСК заслужава не само простовати колонади, но и високи стройни АРКАДИ.
Допитването ще докаже!
Понеже на площада има бутафория и се предвижда и още.
На Мегдан Централ има „форум“ БЕЗ оперетна бутафория. Гиздави стоманобетонови колони съдържащи истински Античен чакъл.
На Източна Порта чертежите загатват за колонада от 5 ПЕТ колони (с капители, архитрави и финтифлюшки) от едната страна не само, ами и 2 две колони от другата страна.
Нямаше публикувани такива находки in situ.
Театрални декорации (Хонг Конг, изгодно!), динозаври (Ново Село!), Радамеси и одалисти. Заможни албански туристки.
ПираЦки Кораб по Марица по „Проект“ за СоциЯлизирВане от „Програма“ на Фондация „Пловдив’3333“ (бивша „Пловдив’2222“, бивша „Пловдив’2019“) нека не забравяме, който допълва привлекателността на Града =ЕСК’19.
Творбата бе започната миналото лято, с кормчия блондинката Ратка Пиратка надолу по чорбата към Адата!
Помни Историята!