ЖивотЗабавление

Откриха кръщелен купел на Голямата базилика

Красив капител и добре запазен фриз се появиха на обекта

Стефка Георгиева

Без съмнение, най-важният археологически обект в Пловдив е Епископската базилика. Още в самото начало на работата по обекта стана ясно, че археологическата площ крие много тайни в дълбочина, но този път надмина дори очакванията на специалистите. 

Само преди броени дни уникална находка се появи на Голямата базилика. Това е кръщелен купел, който се оказва и едно от най-важните открития на самия обект. Както подсказва и името му, това е съд, ползван за кръщаване на деца в раннохристиянския храм. „По ръба на купела има изписани надписи и християнски знак“, заяви Жени Танкова, ръководител на проучването, като не скри изненадата и ентусиазма си от откритието.  Купелът е счупен, но частите му са добре запазени, заедно с дъното и това дава възможност находката да бъде възстановена в първоначален автентичен вид. 

Това не е единствената находка, която се появи през последните дни на обекта. По-рано тази сутрин, още един добре запазен долен капител и мраморен фриз, с изобразени върху него глави на бикове и лаврови венци, се оказаха точно под инструментите на екипа. Припомняме, че точно преди 10 месеца, екипът на археолог Танкова откри същия мраморен фриз. И двете находки са част от анималистичната поредица, която може да се проследи както по фризовете, така и по богато украсените и цветни мозайки.

Що се отнася до самите мозайки, екипът на Елена Кантарева напусна ателието в Стария град и работи директно на Епископската базилика, тъй като са притиснати от времето. Долният пласт мозайки е разкрит, почистен и засипан с пясък, за да се съхрани. 

Очаква се до края на следващия месец да се разчисти източната част на обекта и да се направи фотограметрия на целия обект. Освен това, той ще бъде заснет и с дрон, а едва след това ще се пристъпи към набиване на сондажи на местата, които позволяват. Мозайките ще бъдат открити и заснети с камери, а тогава ще имаме възможността да видим истинската красота, която разкриха археолози и реставратори. 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина