Работата като молитва и спасение в иконописта на Лена Костадинова
Художничката открива самостоятелна изложба с икони на 4 декември
Смирението е качество което всеки иконописец трябва да притежава , а именно за това си качество се боря със себе си всеки ден
„ Смирението е качество което всеки иконописец трябва да притежава , а именно за това си качество се боря със себе си всеки ден”, казва художничката Лена Костадинова. След броени дни, на 4 декември, тя ще открие самостоятелна изложба със сътворени от нея икони в галерия Ромфея. Едно екзотично събитие, на фона на влечението на пловдивската епархия към към винила, за сметка на истинското изкуство, ще даде гледната точка към отношението към иконописта. Експозицията ще открие Вихра Григорова.
Лена Костадинова завършва СХУ „Цанко Лавренов “ през 2004 г., специалност живопис при Йордан Калчев, след което завършва в АМТИИ специалност Църковна живопис в класа на доц. Дечев и Елена Кантарева. Тя е и магистър по артмениджмънт, а през 2016г. в Национална Художествена Академия – София придобива професионална квалификация по педагогика.
„ Рисуването на икони, никога не ми е било лесно , подхождам към иконописта с много внимание,любов и уважение . При изписването на някои образи подхождам дори със страхопочитание. Едва укротявам духа си като цяло, но хвана ли четката, ставам друг човек. Вглъбявам се в работата до такава степен ,че не изпитвам нужда от нищо – не са ми нужни нито вода ,нито храна….часове наред”, споделя Лена за работата си.
„ Иконите , светците, които изобразявам, начинът, по който ги избирам, е свързан винаги със задълбочено проучване на жития , евангелия и други книги. Светците – това са хора , прозрели Божия замисъл за себе си и успели да осъществят този замисъл в собствения си живот. За да изографисваш тези хора, достигнали до светостта, самият ти трябва да се стремиш към нея. Светостта е едно постоянно възхождане , при което се изискват много усилия. Тя е упорит труд и вътрешно съзидание на Божия образ. Не е лесно в света, в който живеем, който сами сме създали, да достигнеш до светостта. Но стремежа го има”, допълва Лена Костадинова.
„ Иконите са изпълнени със символика. Те не само разказват история , но и са в помощ на вярващия в молитвата му. Иконата е врата към Бог. Иконописта за мен е постоянна молитва , изповед ,опознаване. Тя е отдаденост и разговор с Бог. Моето спасение. Иначе занаятчийската част си я има избора на дърво, лепенето на лененото платно, грундирането. Аз се придържам към класическата техника – работя с пигменти от минерален произход и яйчена емулсия , позлатата е от златни листове 23-24 карата , лакирам винаги с дамаров лак. Спазвам канона за изписване на икони и рядко си позволявам волности. Обичам да се занимавам с иконопис помага ми да осмисля живота си, не е просто работа а спасение”, казва още Лена.
Не пропускайте изложбата й. Тя е изповед и молитва!
Възхитена съм! Браво!