БългарияЖивотЗдравеКултураНовини

Международен ден на: Червения кръст, Червеният полумесец, дъщерята и победата

Всяка година на 8 май отбелязваме Световния ден на Червения кръст и Червения полумесец. На този ден преди 197 години е роден основоположникът на червенокръсткото движени швейцарският хуманист Анри Дюнан. Затова на тази дата отдаваме признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в нужда по целия свят.

Българският Червен кръст е неразделна част от това глобално хуманитарно движение вече 146 години. С дейностите си, организацията отстоява  хуманността – и в моменти на криза, и в ежедневната подкрепа към най-уязвимите. През последните години хиляди доброволци на БЧК участваха в мисии, свързани с бедствия, социална подкрепа, обучения по първа помощ, здравна превенция и помощ за бежанци.

Международното движение на Червения кръст и Червения полумесец обединява:

•192 национални дружества,

•Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец (IFRC),

•Международния комитет на Червения кръст (ICRC).

Мотото на кампанията тази година „НА СТРАНАТА НА ХУМАННОСТТА“ – подчертава, че в свят, белязан от конфликти, природни бедствия и социални неравенства, изборът да бъдеш съпричастен, солидарен и хуманен е акт на смелост и отговорност. Това е избор, който всеки от нас трябва да направи.

На тази дата в редица европейски страни се отбелязва и Международен ден на дъщерята. Той не е световноутвърден официален празник и се празнува на различни дати от различни общности и държави. Например в рускоговорящите държави празнуват международен ден на дъщерята на 25 април всяка година. През 2021 година Организацията на обединените нации е обявила 11 октомври за ден на дъщерята. Най-популярния международен ден на дъщерята е в последната неделя на септември.

8-ми май е и Денят на Победата – празник по случай победата на Съюзниците над Нацистка Германия през Втората световна война. Празникът се отбелязва на 8 май, денят на капитулацията на Германия през 1945 г.[1] На този ден празнуват бившите Съюзници в Западна Европа и САЩ, но без Русия и повечето бивши републики на СССР, където денят се отбелязва на 9 май. Причината за това е разликата в часовото време и усложнената процедура по капитулацията на Германия. Така, късно вечерта на 8 май окончателно влиза в сила, подписаната на 7 май капитулация на Третия райх. Подписаната веднъж на 7 май в 02:41 ч. капитулация, влиза в сила на 8 май в 23:01 ч. по средноевропейско време, но се преподписва по настояване на СССР. Това става в 22:43 ч. по централноевропейско време на 8 май, което се пада 23:43 ч. в източноевропейската часова зона в която е България, но е в 00:43 ч. на 9 май по московско време.[2]

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина