
Откакто съществува програмата, МОН е платило на 20 общински и държавни училища с общо 926 включени в групи ученици, екскурзии, в които „Историческият парк“ е един от посетените обекти
Министерството на образованието и науката (МОН) няма повече да плаща за ученически екскурзии до „Историческия парк“. Институцията го е извадила от списъка си с образователни обекти за учебната 2025/26 г.
Причината е, че МОН няма „достатъчна убеденост“ в доказването на „образователно-познавателната стойност“ на парка.
Това става известно от писмен отговор на министъра на образованието Красимир Вълчев на въпрос, зададен от депутатката от ПП-ДБ Кристина Петкова.
Както Свободна Европа писа, „Историческият парк“ край Варна е сред обектите в националната програма на МОН „България – образователни маршрути“ още от въвеждането ѝ през 2023 г.
По програмата МОН плаща на училища екскурзии до обекти, свързани с историята, географията, природните науки, изкуствата и литературата, етнографията и фолклора на България.
Целта е „да се допринесе за личностното развитие, патриотичното възпитание и трайното знание“ на децата.
„Историческият парк“ е включен в направление „история“, въпреки че в него няма автентични исторически паметници, а само реплики и възстановки от различни епохи. Пред Свободна Европа учители по история го определиха като „бутафория“.
Освен това Синдикатът на българските учители (СБУ), в който членуват повечето от педагозите в България, сключи договор за партньорство с парка. Той се изразява в безплатни посещения на учители членове на синдиката, както и преференциални цени за тях и техните семейства в хотелската част на атракциона.
Това партньорство става факт, след като „Историческият парк“ е „получил доверие“ от шефката на СБУ Янка Такева.
Атракционът, създаден по идея на лидера на партия „Величие“ и депутат Ивелин Михайлов, нашумя покрай журналистически разкрития и институционални проверки.
Разследване на журналиста от „Капитал“ Йоан Запрянов разкри, че финансирането на парка има белези на понци схема (вид финансова пирамида), а в доклад на временна парламентарна комисия се говори за измама за 70 млн. лв. и връзки с руските служби. Докладът беше изпратен на прокуратурата, ДАНС, МВР и финансовото министерство, до момента няма публична информация да са предприети действия.
Платени са екскурзии на 20 училища до парка
„Историческият парк“ присъства в програмата за образователните екскурзии на МОН и за 2025/2026 учебна година.
Тя е на стойност 16 млн. лв. и общественото ѝ обсъждане приключи в началото на април. Предстои да бъде одобрена от Министерския съвет, заедно с още 23 програми на обща стойност над 225 млн. лв.
От отговорна на Вълчев става известно, че МОН решава да изключи „Историческия парк“ от дестинациите поради:
- редица позиции, изразени в публичното пространство по време на общественото обсъждане;
- липса на достатъчна убеденост за доказана образователно-познавателна стойност.
Обектите в програмата за образователните маршрути се предлагат от общини, Българския туристически съюз (БТС), от регионални структури на МОН, от висши и средни училища, неправителствени и граждански организации.
Конкретно „Историческият парк“ е предложен от БТС, казаха от МОН пред Свободна Европа. Член на управителния му съвет е шефката на Регионалното управление по образованието на София-град Ваня Кастрева, показва проверка на Свободна Европа.
Откакто съществува програмата, МОН е платило на 20 общински и държавни училища с общо 926 включени в групи ученици, екскурзии, в които „Историческият парк“ е един от посетените обекти. Това става известно от отговора на Вълчев.
В списъка с обекти на МОН остават още доста обекти със спорна образователна или познавателна стойност: „Неолитното селище“ във Ветрино, Археологически комплекс „Долината на тракийските царе“ край Казанлък, Етнографски комплекс „Дамасцена“ в Скобелево, местността Рупите край Петрич с къщата и храма на Ванга, къщата за гости „Дешка“ и др.
Снимка: Google
Уж североизточни българи, а като им гледаме измишльотините, все едно чисти македонци от Македония (северна).