Граждани от цяла България заедно в съда в защита на биосферен парк „Червената стена“

Борбата на жителите на родопското село Горнослав срещу мраморна кариера Под тепето следи от самото й начало – Над 50 протестират в дъжда срещу кариерата в Горнослав. Протестът срещу кариерата в Горнослав стигна до Пловдив още преди две години.
През 2023 г. Регионалната инспекция по околната среда и водите Пловдив официално обяви загубата на правно действие на свое решение, издадено преди 9 години, с което на инвеститора „Запрянови-03“ се позволява добивна дейност без извършване на Оценка за въздействие върху околната среда в буферната зона на биосферен парк „Червената стена“.
РИОСВ: Няма дейност на кариерата над Горнослав
Година по-късно съдебната битка срещу институцията и местното население, стартирана от възложителя, бе загубена в дело на първа инстанция в административен съд Пловдив.
Управителят – Вакрил Запрянов твърди, че решението за загуба на правно действие е издадено в нарушение на закона, както и че през изминалите 9 години е работил по стартиране на експлоатация на находището и само поради независещи от него причини, все още в находището „Делчовото-2“ в землището на с. Горнослав не е пристигнала техника. Част от тях са именно обжалванията на граждани, които непрестанно се борят срещу бъдещата кариера.
Само двама от Горнослав гласуваха „За“ мраморните кариери
В заключението си Административният съд в Пловдив счита, че писмото, с което се обявява загуба на правно действие на кариерата край Горнослав, следва да бъде отменено. От екоинспекцията и граждани обжалват решението пред Върховния административен съд и дело 10245/24 е насрочено за 09.04.2025 г. от 14 часа във ВАС- София.


Бившата кметица на Горнослав съди съселяните си
Така създаденият локален проблем заплашва да сътвори порочна съдебна практика, която да се използва като вратичка масово във всички съдилища, поради което има засилен граждански интерес и ще присъстват множество граждани, инициативни комитети, граждански сдружения и членове на неправителствени организации.
Делото е ключово за опазването на околната среда в България, тъй като решението на Върховния административен съд може да създаде важен прецедент за бъдещи дела, свързани с екологичното законодателство.
Линк към събитието, създадено от местният инициативен комитет.