БългарияПод небето

Психиатърът проф. Маджирова: Пролетната смяна на времето може да е опасна за човека

Славена Шекерлетова

 

Дано не минем към лятното часово време, защото това ще бъде още по-пагубно за голяма част от хората

Ако искате да сте психически и физически здрави, би трябвало да имате еднакъв ритъм през денонощието

Играта на дискомфорт на биологичния часовник не е подходяща за никого

Смяната на времето през пролетта и есента в страните от ЕС се управлява от Директивата на ЕП и Съвета относно разпоредби за лятното часово време. Текстът предвижда да се поддържа единен часови режим дори и ако смяната на времето се премахне.

Съгласно директивата, във всяка държава членка на ЕС периодът на лятното часово време започва в 1.00 ч. по Гринуич в последната неделя от март и завършва в 1.00 ч. по Гринуич в последната неделя от октомври.

Независимо от Европарламента и Еврокомисията, България е свободна да премахне местенето на стрелките на часовника по собствена инициатива, когато прецени. Необходимо е само решение на Министерския съвет.

У нас часовото време през пролетта се сменя от 1979 година. 

Процедурата за отмята на двойното часово време е доста тежка. Ако Европарламентът се обедини зад резолюция в този смисъл, тогава Еврокомисията трябва да направи предложение до страните членки. До отпадане ще се стигне, ако всички те одобрят предложението. Най-големият спор е кое точно време да се избере – лятното или зимното. 

Финландия, Полша и Естония са сред еврочленките, които силно лобират да се прекрати местенето на часовника през пролетта. 119 държави минават към лятно часово време, а някои не го правят – отскоро Русия, а също Япония, Китай, Сингапур, Естония и други. 

Как се отразява преминаването към т.нар. „лятно часово време“ – за това разговаряме с проф. Надежда Маджирова. Тя е психиатър, преподавател по психопатология, психофизиология, детска психопатология, била е ръководител на Катедрата по психиатрия и медицинска при МУ-Пловдив от 2003 до 2012 година. Работи по проблемите на депресиите, шизофренията, невротичните и тревожни разстройства и други. Специалист е по хронобиология – наука, изучаваща връзката между биоритмите и здравето на човека. 

Проф. Маджирова, как се отразява смяната на часовото време през пролетта?

Определено пролетната смяна на времето се отразява зле за всеки човек. Един час минаване напред означава нарушаване на биологичния часовник. Правило ми е впечатление, че когато минем на лятно часово време аз лично изпитвам дискомфорт, нарушение на съня, но това е констатирано и при пациенти. Работя в областта на хронобиологията от 1980-та година. Тогава проведох едно проучване на здрави хора, които трябваше да попълват колебания на подтици и емоции в период от един месец. При едната група изследването съвпадна със смяната на времето. Оказа се, че млади здрави хора първите 2 седмици имаха стабилност на ритъма, с след промяната на времето през пролетта тази стабилност се наруши. Имаха проблеми със съня и други симптоми, тогава помислих, че причината е в промяната на часовия график, защото това не се получава през останалите месеци на годината. 

Вижте цялото интервю в Капана.БГ

 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина