Градът

10 години след възраждането си църквата Свети Димитър чества храмовия си празник

Една от най-впечатляващите пловдивски църкви Свети Димитър ще отбележи храмовия си празник за Димитровден. Това ще се случи с Ахиерейска света литургия на празника (26 октомври) от 9 часа, която ще бъде отслужена от митрополит Николай. Църквата е един от символите на Пловдив и в сегашния си вид е част от пейзажа на града вече 179 години.

Храмът Свети Димитър е открит през 1838 година. Основни дарители за постройката били българите от цялата околност. В първите години обаче в храма се е служило на гръцки език – борбата за българска църква тепърва се е разгаряла. След създаването на самостоятелната българска църква, храмът Свети Димитър останал в гръцки ръце. Той останал такъв до 1906 година, когато по време на Антигръцките вълнения в цялата страна пловдивските храмове масово преминали под българско ръководство.

След Октомврийската комунистическа революция и създаването на СССР България приела множество бежанци – образовани руснаци. Тогава църквата „Свети Димитър“ била предоставена за нуждите на руската колония в града – т.нар. „белоемигранти“. 

Уникални за храма са мраморните елементи – иконостас, амвон и архиейерски трон. Те са единствени от този тип в българското възрожденско изкуство. Иконостасът е създаден през 1869 година. В него по неповторим начин са подредени на няколко реда иконите на храма, сред които има и произведения на известния Никола Одринчанин.

След дълги години в упадък по време на социализма и в годините след това, храмът бе възобновен от сдружение „Свети Димитър“. 25 пловдивчани с името Димитър се събраха през 2003 година за да финансират възраждането на храма. Така след няколкогодишна реставрация храмът е наново открит за редовни служби точно преди 10 години – на Димитровден 2007 година.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина