МненияПод ножа

Ето го идейния проект за Небет тепе

Арх. Юлий Фърков го представи пред поддръжници и критици в инициирана от общината експертна среща

Каква е концепцията за Небет тепе? Този въпрос задаваха от дълго време архитекти, хора на изкуството, историци, общественици. Отговорът черно на бяло разкри авторът на идейния проект за реконструкция, реставрация и консервация на сакралното за Пловдив място арх. Юлий Фърков. Той представи намеренията си пред поддръжници и най-сериозните си критици от Пловдив в инициирана от общината експертна среща. Тя се проведе седмица преди голямото обществено обсъждане по казуса, което ще се състои на 27 март. Причината- търсене на пълен консенсус при реализиране на така важния за бъдещата културна столица на Европа грандиозен проект. Единствено Под тепето от медиите присъства на събитието, което според всички в залата може да се смята за знаково. Тъй като подобно нещо се прави за първи път- заинтересуваните по даден спорен казус професионални среди да седнат на една маса и да търсят възможно най-доброто решение за реализирането му.

Пресечна точка в експертните си мнения трябва да намерят Министерството на културата,  администрацията, туристическия бранш и архитектите. Това е заключението от вчерашния експертен дебат. Той продължи близо 4 часа. Ако не броим няколкото  прехвърчали искри, тонът бе повече от добър, надделяваха експертните мнения за сметка на емоционалните, какъвто бе и търсеният ефект, имаше диалог и отворена врата за реализиране на възможно най-доброто решение за бъдещето на  Небет тепе. Всички в залата бяха на едно мнение- на Трихълмието трябва да се случи нещо, при това скоро, не трябва да се позволяват бутафории и атракциони, проектът трябва да се придържа плътно към автентичността и истинността.

 Всички подробности от експертната среща четете след малко!

 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

8 коментари

  1. Моля представителите на Под тепето, ако присъстват на срещата на 27 март, да напомнят, че Старият Пловдив е включен в листа за обсъждане за включване в списъка на Юнеско като част от световното културно- историческото наследство , като за целта е необходимо да се гарантира пълна автентичност и истинност на обектите. Да не се получи „спечелване“ на битката и загуба на „войната“ !

  2. В интервюто си във в.Марица арх.Фърков говори за Пулпудева, че станал през 4 век пр.н.е. „племенен център“ на одрисите! Завалията не знае, че още от 5 век пр.н.е. има голяма Одриска държава с велики царе и Пулпудева е голям град и част от тази държава. Филип ІІ използва убиството на Котис и влиза в Тракия ….. за малко! На Небет тепе има градеж от бронзовата епоха, къв Филип та гони бе арх.Фърков???

  3. Под тепето обективно представа информацията с много картинки. Никъде другаде и никой друг не ни дава такава възможност – кухнята на събитията. Явно каквото и да стане на срещата на 27, нищо няма да се промени. Тези хора са решили да си разделят много пари и нищо няма да ги спре.За тях не е важна историята на Пловдив. Само парите, които да вземат тук и сега – утре може да е късно.

  4. Фърков изпълнява поръчки. Първо – средновековни кули и зъбери, както поръча Б.Димитров. После ги махна и нарисува македонски кули и стени, както поръча г-н Кисьов. Според кмета Стоянов ще има обсъждания докато Фърков и екип не коригират всичките си грешки и попълнят познанията си за Пловдив. Заедно с археолозите ще търсят факти в подкрепа на проекта. Всички М.К, Общината, Фърков харесват проекта. Точка по въпроса, както каза Б. Димитров.

  5. И аз съм впечатлена от РАЗНЕЖЕНИЯ тон, и възбудена! Даже без академик Бо.Ди., без кулТурския министър на режима Бо.Бо. В. Рашидоолу Ефенди, баш пазвант на архитектурно-историческото наследство на Вългаристан (и Света Марина) и в отсъствието на индж. Иб. Тотев, мамин Творец === ТОКУ ВИЖ СМЕ ПРИЕЛИ И ПРОСЛАВИЛИ ЗЪБЕРОЛОГИЯТА (със или без асансьори, въжени линии, „гребни“ канали Хрельови Кули и „владетелски“ хотел Дон Жон)

  6. „Архитект Фърков, искам да ви попитам – Защо сте се хванали като удавник за сламка за завоевателя на Пулпудева – Филип ІІ, та той дори не е знаел елински език според Демостен? Пловдив е един от най-старите градове в света и съществува от хиляди години, а вие Филип ІІ та Филип ІІ, та Цитаделата на Филип ІІ, тези 19 години /македонско влияние/ ли са най важните в историята на Пловдив, та чак и паметник направихте на Филип ІІ !?“

  7. Ама и вие от Под Тепето нещо много сте смекчили тона…..Хем уж не трябвало да се прави нещо бутафорно, хем проектът е тъкмо такъв. Под Тепето, да не обърнете палачинката като случая с хотела на гребната?????????????????????????????????????

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина