Забравеният град

Какво свързва Жан Виденов, Иван Чомаков и Христо Калчев?

Как Асен Дяковски създаде клуб по фехтовка и развъдник на аристократи в условия на тежък комунизъм
 
 
Като Тримата Мускетари- художникът Никола Вичев, лекарят Роман Кунчев и Недялко Костов
Като Тримата Мускетари- художникът Никола Вичев, лекарят Роман Кунчев и Недялко Костов
Аристокрация в дни на тежък комунизъм. Звучи като оксиморон, но е било, тук в Пловдив. Страницата за това явление и развъдник на буржоа в тоталитарно време ни разкрива Недялко Костов във втория епизод от рубриката „От старите ленти”. Емблематичният майстор на обектива разказва историята на един винаги тласкан към канавката спорт- фехтовката. Който обаче е носил много слава и медали под тепетата. И е бил като остров за хора, които са искали да се скрият поне за малко от повелите на ЦК, пролетариите и еднаквостта. Всъщност историята на фехтовката е толкова незнайна, че е като тайна. Ще ни осветли по въпроса Недялко Костов, който самият е бил част от мъжете с рапирата в дни, в които други оръжия са били на мода.  

 
Годината е далечната 1953. Прогресивният свят е в траур по кончината на великия миротворец и баща на народите Йосиф Сталин. България преживява една от най-тежките зими със сибирски студ и сняг, и за радост на учениците- дълга дървена ваканция. Планетата страда, България и тя, а и зъзне. Всемирна мъка, разцепена от един пловдивски светъл лъч.

 Романтичен поглед върху фехтовката ала Фанфан Лалето с Роман Кунчев и Христо Грънчаров
Романтичен поглед върху фехтовката ала Фанфан Лалето с Роман Кунчев и Христо Грънчаров

В Пловдив идва като новобранец в армейски спортен клуб Ботев, републиканският шампион по фехтовка Асен Дяковски. До сега в града този спорт е нещо екзотично и непознато. Шампионът е поставен пред дилемата: Или да удря крак в казармата, или да създаде отбор, на който да бъде треньор и популяризатор на спорта за кралете и благородниците. Дали тоталитарната власт е осъзнавала, че създава развъдник на аристократи в дни на тежък комунизъм- така и не се разбира.
И така. Първите ентусиасти, които събира, са ученици от горните класове, на второ единно училище „Лиляна Димитрова”. Средствата са малки, но справедливи. Условията за тренировки- тежки, мизерни, отчайващи, но типични- с лишения към прогрес. А това не е нито футбол, нито бокс, нито борба, нито даже и баскетбол. Оръжията, костюмите, ръкавиците и маските са втора употреба, подарени от Варна, Русе и София.
Недко Пеев ( с вратовръзката) първият законен треньор на фехтовката в Пловдив
Недко Пеев ( с вратовръзката) първият законен треньор на фехтовката в Пловдив

Споменаваме и поименно Първите. Това са Иван Станчев, Атанас Рашков, Михаил Атанасов, Костадин Бабаанин, Любомир Самърджиев, Александър Маджуров, Иван Димитров, Атанас Кафадаров и Пепо Атанасов.
 
След края на службата на треньор Дяковски, едва проходила, фехтовката в града на тепетата изпада в будна кома. Тренировките са прекратени и всеки от евентуалните шампиони тръгва по своя собствен път. И когато всичко изглежда загубено, двама от най-добрите ученици на Асен на доброволни начала вземат треньорските функции и продължават борбата. Това са Михаил Атанасов и Иван Димитров – Кеча, които съответно стават треньори на сабя и рапира.
 Борба за второ място - Кунчев и Недялко Костов
Борба за второ място – Кунчев и Недялко Костов

Отново учениците от второ единно, този път от долните класове, попълват редиците на фехтовачите. Защо не ритат топка и не се бъхтят на ринга? Ами, обяснението е просто – романтика. Та нали всеки младеж на тези години си има една тайна принцеса, която иска да защитава с оръжие в ръка. Голямо влияние оказват и пиратските романи на Салгари и Сабатини, както и филмите „Фанфан Лалето” и „Тримата Мускетари”.
Ентусиазмът е голям и в 1956 година се провежда първото градско първенство по фехтовка в Пловдив. Резултатите: На първо място се класира Димитър Рогачев, втори е разказвачът на тази история Недялко Костов и трети Роман Кунчев. Последният на следващата година е и първият републикански първенец за нашия град.
 Първото градско първенство по фехтовка 1956 година на 21 октомври
Първото градско първенство по фехтовка 1956 година на 21 октомври

Появяват се и първите дами на фехтовалната пътека- Сребра, Снежа и Славея. И една година по-късно Любка. С това завършва и детският период на фехтовалния спорт на Пловдив. С идването на пловдивчанина Недко Пеев като официален треньор през 1960 година започва и професионално развитие на този прекрасен и мъжествен спорт. Но това е, както се казва, ария от друга опера, за която други ще разкажат.
 
Завършвайки, споменаваме с уважение и гордост за високите постове и длъжности в държавната йерархия и културния елит на България на пловдивски фехтовачи. Министър председателят Жан Виденов, братя Чомакови- единият кмет на града, а другият треньор по фехтовка на германския отбор, Атанас Кафадаров професор и декан на Канадския университет по изкуствата и певецът на родопския След 60 години...
След 60 години…
район, рано напусналият ни пловдивски художник Любомир Самарджиев, авторът на поредицата Вулгарни романи- Христо Калчев, художникът Никола Вичев и прочие. 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина