ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Новини

COVID-19: Необходима е координирана здравна стратегия на ЕС, казват евродепутатите

Комисията на Парламента, отговаряща за общественото здраве (ENVI), изслуша комисарите Кириaкиду и Ленарчич относно засилването на отговора и координацията на ЕС по отношение на COVID-19.

Председателят на комисията ENVI Паскал Канфен (Renew, Франия) припомни важни елементи от резолюцията, приета миналата седмица от Парламента, в която се изисква обща методология на ЕС за изчисляване на дяла на инфектираните и на смъртните случаи, свързани с COVID-19, и се повдига въпросът за наличието на лекарства, както и за необходимостта от европейска координирана стратегия за излизане от кризата.

Ограничителните мерки трябва да бъдат премахнати координирано

Стела Кириaкиду, еврокомисар по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните, подчерта, че приоритетът сега е спасяването на човешки животи. За да не се застрашава постигнатият напредък, е изключително важно мерките за ограничение в Европа да се премахнат по координиран начин и на базата на научен подход. В отговор на въпроси на евродепутатите, тя заяви, че Европейският център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) работи с държавите членки по обща методология на ЕС за докладване на смъртните случаи на COVID-19. Тя също така се съгласи с членовете на ЕП относно необходимостта от производство на повече медицински консумативи в Европа, за да се разчита по-малко на вноса от държави извън ЕС, и отново подчерта границите на това, което може да се направи на равнище ЕС, поради ограничените му правомощия в областта на здравеопазването. В заключение тя обяви, че на 4 май председателят на Европейската комисия Урсулафон дер Лайен ще бъде домакин на глобална конференция за набиране на средства и увеличаване на усилията за борба с COVID-19, включително чрез спешна разработка на ваксина.

ЕС може вече бързо да реагира чрез rescEU

Отговаряйки на въпроси на евродепутатите относно необходи–мостта от по-голяма солидарност и координация в ЕС, комисарят по управление на кризите Янез Ленарчич даде няколко примера за помощ между държавите членки, в рамките на ЕС, както и към съседни страни. Той също така каза, че след изменението на програмата rescEU за справяне с извънредни ситуации в областта на общественото здраве, сега ЕС е много по-добре подготвен да реагира бързо и директно на молбите за помощ от държавите членки.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Прочети също
Close
Back to top button
Изпрати новина