Разследване

За Бога, не купувайте кола на старо!

Новата философия на автомобилните заводи е „Евтини МПС – скъпи резервни части“

Автор: Надя Петрова

Дори и с панделка, новите автомобили са с по-къс срок на издържливост„Автомобилните заводи по света лека-полека, но в забележителен синхрон, промениха философията на бизнеса си. В момента цените на новите коли са с около 50% по-ниски спрямо тези, които бяха преди десетина години. За сметка на това обаче резервните части вече са по-скъпи. Автомобилостроителите печелят не от возилата, а от увеличения оборот на резервни части. А той се увеличава, защото качеството на колите не е това, което беше.“ Това разказа един от най-добрите автотехници в Пловдив, който заради участието си в няколко национални обединения пожела да не бъде споменато името му. Той е собственик на автосервиз, който работи повече от 10 години на „Пещерско шосе“.  

„За Бога, не купувайте кола на старо, защото втората употреба не е така надеждна, каквато беше доскоро“, е съветът на експерта. „Това е особено валидно за България с нашите пътища и горива.“

„Едно време мисленето беше друго – събираш, събираш пари, за да си купиш нещо, което да го ползваш десетилетия или цял живот. Сега направо го взимаш, ползваш го и го изплащаш. Времената са различни –  пари в кеш няма, всеки е в някаква схема. А когато стане дума за автомобили, схемата е лизинг. Ако имаш сравнително стабилни доходи, купуваш колата на изплащане за 5 години. Има нови автомобили, които струват по 15 000 лева. Сключваш договор да плащаш месечно по 250 лева в продължение на 60 месеца, а когато го приключиш, прескачаш момента с ремонтите и купуваш друг нов автомобил“, споделя най-добрата тактика автотехникът.

„Новите автомобили са здрави до изтичане на срока на гаранцията им, който обичайно е 5 години. Докато си в гаранция, нямаш големи ремонти освен обичайните, свързани с поддръжката – масла, филтри, ремъци, накладки, дискове. Като минат 5-те години доста неща трябва да подмениш, за да е в час колата. Особено дизеловите агрегати, тъй като, за да изкарат повече конски сили от по-малка мощност, нещата при тях са на max и вероятността от счупван е много по-голяма. При дизеловите агрегати системите за впръскване работят под голямо налягане и при некачествено гориво дефектите са много и струват сериозни суми.

Почти няма производители, които правят изключение от това правило, без значение дали са в Европа, Азия или Америка. „Мерцедес“ и „БМВ“ ли? За тях това, което казвам е валидно не на 50, а на 100 процента“, реагира техникът.  „Принципно всички заводи са поели строг курс на поевтиняване на автомобилите. От години например „Пежо“ прави двигатели и ги вгражда освен с собствената си марка, но и във „Форд“ и „Мазда“. И не само това. Влагат се по-евтини материали, за да може самият автомобил да стане по-евтин.

 Възможно е колите  да станат още по-евтини, но в никакъв случай няма да бъдат по-надеждни. Това е въпрос на разумен компромис между качество, цена и сигурност на автомобила. Няма как да продължи да се свива цената и автомобилът да е сигурен“, приключи коментара си специалистът.

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. Почти всичко е вярно и съм съгласна, с изключение на второто изречение. Tова е абсолютно невярно, тъй като точно преди 10 години събирах оферти за коли в най-ниския клас от всички представители в града. Към момента няма нито една от същите тези коли, които да е със спаднала цена, даже напротив – скочили са средно от 2 000 до 5 000 лв. Намирам логика в това изречение само, ако се има предвид падането на лихвените проценти при лизинга.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина