Под небето

40-градусова жега ни очаква днес

Работодателите трябва да предприемат мерки за безопасна работа при червен и оранжев код за опасно време

Сигнали за работа при високи температури подават най-често работещите на закрито

След като само преди ден, температурата на сянка в Пловдив достигна точно 40 градуса, днес се очертава да е още по-горещо. Синоптиците предупреждават, че се очаква живакът в термометрите да достигне опасно високи температури, около 41-42 градуса. Метеоролозите съветват, да ползваме слънцезащитни кремове, да носим шапка и да избягваме разходките навън между 14 и 16:30 часа, тъй като по това време на деня се очаква да е най-горещо.

Вятър почти няма да има, а влажността на въздуха ще варира между 17% и 29%. Няма абсолютно никаква опасност дори от леки превалявания.

Най-хладно през денонощието ще бъде около 3 часа след полунощ, когато се очаква температурите да паднат до поносимите 25 градуса.

За първи път през т.г. Национален институт по метеорология и хидрология прогнозира оранжев код за опасно високи температури в някои области на страната. В тази връзка ИА ГИТ напомня, че при подаден червен или оранжев код за опасни метеорологични явления, при работа на открито работодателите трябва да преценят доколко високите температури застрашават живота и здравето на работещите и да предприемат мерки за минимизиране на рисковете.

В Наредба № РД-07-3 от 18.07.2014 г. за минималните изисквания за микроклимата на работните места са разписани мерки за минимизиране на риска от работа при неблагоприятна температура, а именно:

– създаване на подходяща организация на работния процес и/или работното време, вкл. осигуряване на почивки с подходяща честота и продължителност;

– създаване на подходяща организация на работните места;

– осигуряване на колективни средства за защита при работа на открито, особено по отношение на риска от слънчев/топлинен удар, преохлаждане и измръзване;

– осигуряване на подходящо работно облекло;

– осигуряване на места за почивка с подходящи условия за възстановяване на топлинния баланс на организма;

– осигуряване на достатъчно количество питейна вода, както и топли и студени напитки и други течности за възстановяване на водно-солевия и топлинния баланс на организма;

– осигуряване на наблюдение или средства за комуникация за работещите на открито на изолирани работни места;

– осигуряване на долекарска и първа медицинска помощ, както и подходящо транспортиране на работещите с внезапно влошено здравословно състояние за оказване на медицинска помощ.

В закрити помещения работодателите са длъжни да поддържат оптимална температура, съобразена с разпоредбите на Наредбата. Според тях при работа на закрито градусите през топлия период трябва да бъдат между 18 и 25, като стойностите варират според типа работа – лека, средна или тежка. Допустимата температура не може да бъде над 28 градуса, но има определени и изключения. Според тях при много високи температури навън, в  помещенията може да е с от 3 до 5 градуса над допустимите стойности, но не повече от 33 градуса.

Контрол върху микроклимата в предприятията се осъществява както по сигнали, така и в рамките на планирани проверки. Той е приоритет и при контролната дейност в строителството и в селското стопанство, където основно се работи на открито. В резултат и на засиления контрол в двата сектора през последните години като цяло работодателите в тях съобразяват дейността с високите температури. Най-често като превенция те се възползват от възможността да въведат подходяща организация на работния процес, така че да се почива по-често и да не се полага труд в най-горещите часове от деня. Осигуряват се и достатъчно разхладителни напитки, особено в строителството. Все още обаче има проблеми с осигуряването на климатизирани помещения за почивка, когато става въпрос за работа на открито.

Резултатите от контролната дейност показват, че обикновено сигнали за работа при високи или ниски температури се подават от работещи на закрито. При проверките обаче в повечето случаи се констатира, че градусите в помещенията не надвишават изискванията на Наредбата. Най-често сигнали подават работещите в предприятията за производство на облекло.

Най-честите установени нарушения са свързани с липса на данни от актуални измервания на параметрите на микроклимата. Често се установява, че има осигурени технически средства за разхлаждане, които обаче не са проектирани съобразно пространствата, които охлаждат, или към момента на проверката не работят. Не се осигуряват и климатизирани помещения за възстановяване на топлинния баланс на организма. Те са много подходящи като решение за работа в производства, където технологията не позволява да се осигури оптимална температура – например в леенето на метали и в керамичната промишленост около пещите. В по-малките предприятия често не се осигурява вода и разхладителни напитки.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина