АктуалноГласовеГрадътЖивотМненияНовини

10-ти ноември и аз

А, ти, помниш ли твоя 10-ти ?

Онази система ме научи на ред, а на 2 и 200 се научих сама в настоящата, за да бъда днес това, което съм

10-ти ноември е 314-ият ден в годината според григорианския календар. Остават 51 дни до края ѝ. В училище ни учеха, че на 10 ноември 1799 е била Френската революция.

На 10-ти ноември 1982 година умря Леонид Брежнев – държавен глава на СССР. Аз бях във втори клас на  VIто ОУ и като чавдарче ме принудиха да стоя до портрета му с черна лента на „паметен пост“ в голямото студено фоайе на първия етаж, срещу Учителската стая. По-късно през годините стоях до още два такива портрета.

На 10-ти ноември 1983 г. Бил Гейтс представя на света Windows 1.0. Аз видях „Правец 8“ шест години след това. Кабинетът по Информатика в гимназията имаше 6 броя и работехме по четирима едновременно на един. Рисувахме елхички на DOS.

Четири месеца след 10-ти ноември 1985 г. Метин от нашия клас, с който се знаем от първа група в детската градина, стана Мартин. Другарката го изтъпанчи пред черната дъска преди първия час по български и каза „Мили другарчета, от днес вашият съученик Метин си има ново име. Казва се Мартин и всички, трябва да се обръщате така към него.“ Нито тя, нито Мe(ар)тин ни отговориха на въпроса „Защо“.

Месец, след като се докоснах за сефте до чудото на техническата революция, чийто баща бил българин, на Десетоноемврийския пленум на ЦК 1989 г. генералният секретар на Българската комунистическа партия Тодор Живков „подаде“ оставка, след 35-годишното му управление на НРБ. Разбрах го от новините по БНТ в 8, докато вечеряхме печено пилe (бел.авт.: това меню се ядеше само в деня за заплата). Спомням си, че на черно-белия телевизор Бай Тошо седи смален и гледа неразбиращо през екрана. Баща ми се смееше странно… Тогава се сетих за всички вицове, които съседа разказваше по адрес на бившия Първи през годините на семейни тържества. Обикновено започваше така: „А сега деца, запушете си ушите…“

Започнахме да се обръщаме към другарките в училище с „госпожо“, беше трудно, ама свикнахме за седмица – две. Навън обаче все още не можеше да наричаш всяка жена госпожа, защото те вече имаха право да се самоопределят дали са „другарки“ или „госпожи“.

Едва в най-бурните години на Демокрацията осъзнах, че 10-ти ноември, на който се обърна палачинката, ми провали бъдещата политико-обществена кариера. Защото си прочетох характеристиките от училище. Пишеше, че съм дете от работническо семейство, чийто родители не са членове на партията и въпреки, че едната ми баба е била ятак, тя, видиш ли, е омъжена за бивш царски офицер, сиреч от „ненадежден“ произход. Но Училището, Страната и Партията са ми дали добро възпитание и аз съм показала, че имам потенциал да бъда „надеждна“. За добри резултати, като пионерче, дори ме били приели в Димитровския комсомол година по-рано.

Когато се натъкнах на тези документи бе средата на 90-те, а на 10-ти ноември 1994, вече работех на три места – едно „на светло“ и две в сивия сектор – та да си плащам висшето образование, защото вече не беше безплатно.

10-ти ноември стана Ден на свободата на словото в България през 2003-а година, по време на церемонията за връчване на ежегодни награди за журналистика „Черноризец Храбър“ от Съюза на издателите.

На 10-ти ноември 2019-а, когато Пловдив стана Европейска столица на културата, още гледахме новините в 8 по БНТ. В кабинета на областния управител имаше портрет на тогашния Първи. На семейните тържества съседът разказва вицове за него. Компютрите в „елитната“ гимназия на дъщеря ми още недостигат. На домашния има Windows 10. Орхан от нейния клас се казва Орхан, защото така са го кръстили родителите му. Четох характеристиката ѝ от училище и никъде не пише нищо за прабабите ѝ и прадядовците. Сега следва „редовно“ в ПУ и работи защото родителите ѝ са от „изгубеното поколение“ и не могат да я издържат да учи в чужбина, но пък тя успешно им предава уроци за нещата от живота.

В настоящето понякога в магазините не намирам, това което търся, но го има в Интернет. В града ни живеят хора от цял свят и такива, които са избягали от войни…

Ако погледът 35 години назад се побира в едно изречение, то е: Онази система ме научи на ред, а на 2 и 200 се научих сама в настоящата, за да бъда днес това, което съм…

Остават 51 дни до Нова година!

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

6 коментари

  1. Значи през 89та не сте имали пари да си готвите пиле с картофи, но сега намирате и купувате всичко в интернет … бая сте напреднали с парите … за другото от статията не става ясно.

    Аман от популистки текстове. Аман от упражнения по писане. И то стари ..2019та беше преди 3 години

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина