ГрадътКултураНовини

Гала вечер във Виена в чест на Музикалното училище

За втора поредна година, по инициатива на пианистката Донка Ангъчева и нейната артистична инициатива „Изкуството продължава да живее“ / Die Kunst lebt weiter, българската музика ще бъде представена във Виена. Гала концертът е посветен на 24 май – Деня на българската азбука, просвета и култура, и отдава почит на българския принос в европейската културна история.

УЧАСТНИЦИ:
Донка Ангъчева (пиано)
Лидия Байч (цигулка)
Солисти на хор „Мистерията на българските гласове“
Георги Андреев (диригент)
Константин Илиевски (диригент)
Милена Андреева (вокал)
Екатерина Фролова (цигулка)
Мириам Кутровац (сопран)
Клеменс Унтеррайнер (баритон)
Симеон Гошев (пиано)
Недялко Недялков (кавал)
Вълчан Вълчанов – Чани (обой)
Теодора Митева (виолончело)
Марика Лихтер (певица и актриса)
Vienna Art Nouveau Orchestra

Артистични директори на второто издание на „Гала на българската култура и музика“ във Виена (Opus 2) отново са виртуозната пианистка Донка Ангъчева и австрийската цигуларка Лидия Байч, които са и в основата на концертната програма.

С голямо вълнение се очаква представянето във Виена на солистки от световноизвестния хор „Мистерията на българските гласове“, които ще изпълнят произведения, аранжирани специално за този концерт от Георги Андреев и представени под неговата диригентска палка. Сред артистите в този сегмент на Галата е и певицата Милена Андреева. Както е известно, хор „Мистерията на българските гласове“ е носител на награда Grammy (Grammy Award for Best Traditional Folk Recording, 1990 – Le Mystère des Voix Bulgares, Volume II). На сцената на Wiener Konzerthaus ще приветстваме още един българин – носител на престижния приз: виртуозния кавалджия Недялко Недялков.

Обединяваща фигура между българската и австрийската музикални школи е и Константин Илиевски, който ще дирижира останалата част от концерта.

Сред участниците тази година са още цигуларката на Виенска филхармония Екатерина Фролова и обоистът от Софийска филхармония Вълчан Вълчанов – Чани.

Публиката ще има възможност да се наслади на изпълнения на муикалните звезди на Австрия – баритона Клеменс Унтеррайнер, солист на Wiener Staatsoper, и сопраното Мириам Кутровац. Звездният отбор допълва пианиста Симеон Гошев, артист на Bösendorfer и преподавател във Виенския университет по музика, както и огнената певица и актриса Марика Лихтер – още една звезда от австрийската музикална сцена. Като солист ще аплодираме и българската виолончелистка Теодора Митева.

Водещи на Гала на българската култура и музика във Виена (Opus 2) са българските журналисти Миа Сантова и Георги Тошев, както и актрисата Деси Урумова.

Музикалната програма на Гала вечерта обединява класически шедьоври и съвременни произведения от европейската и българската сцена. Основен акцент са композициите и аранжиментите на Георги Андреев – изтъкнат български композитор и диригент, известен със своя уникален артистичен почерк, който съчетава българския фолклор с елементи на класическата музика. Неговите творби ще бъдат изпълнени от солисти, хор и оркестър в аранжименти, направени специално за концерта. Музикалните звезди на Галата ще представят и виртуозни интерпретации на произведения от Йохан Себастиан Бах, Волфганг Амадеус Моцарт, Томазо Албинони, Франц Лехар, Йохан Щраус и други.

И тази година, Гала на българската култура и музика (Opus 2) е благотворително събитие – каузата е Националното училище за музикално и танцово изкуство „Добрин Петков“ – Пловдив, което чества 80-годишния юбилей.

Донка Ангъчева, която е горед възпитаник на това училище казва – „Ние вярваме, че музиката има силата да свързва, да вдъхновява, да докосва и да обединява. За мен тази инициатива е лична кауза – възможност да покажем богатството на българската музика на световна сцена и да подкрепим сегашното и следващото поколение творци.“

След като първото издание на Гала на българската култура и музика (Opus 2) бе определено като „безпрецедентен акт на българската културна дипломация“, вярваме, че и тази година концертът ще продължи да утвърждава ролята на културата и музиката като жива връзка между българската и европейската духовност.

Гала на българската култура и музика (Opus 2) ще се проведе в една от най-престижните концертни зали на Европа – Wiener Konzerthaus, архитектурен и музикален символ на Виена с над 110-годишна история.

И тази година, Гала на българската култура и музика във Виена (Opus 2) е под патронажа на извънредния и пълномощен посланик на Република България в Австрия, г-жа Десислава Найденова-Господинова.

Гала на българската култура и музика във Виена (Opus 2) се провежда с благородната подкрепа на г-н Георги Крумов, Министерството на туризма на Република България, Посолството на Република България във Виена, Културен институт „Дом Витгенщайн“ – Виена и Societas Bulgaria.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина