Фактологията около “Барселонагейт” е известна от години, но очаквам поредното замитане под килима, заяви в ефира на Nova News съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов, който е и председател на комисията по конституционни промени в Народното събрание.
Иванов допълни още, че претупването на подобни разследвания, свързани с пране на пари, са причината ГЕРБ и ДПС да подкрепят главния прокурор Иван Гешев и да не искат да се направи конституционна реформа.
Според него казусът с къщата в Барселона е свързан с друг неразследван скандал – записите, в които Борисов говори с Валентин Златев, тогава част от ръководството на “Лукойл”. Сега едно от лицата в “Барселонагейт” е свързано с компанията.
“Юридически Борисов не е собственик на къщата в Барселона, въпросът е дали е могъл да насочи паричен поток за своя личен интерес на база на влиянието си върху “Лукойл”. Това е пране на пари, това са типични корупционни схеми”, допълни Иванов в предаването “Твоят ден”.
Христо Иванов заяви, че не очаква този състав на Висшият съдебен съвет да освободи предсрочно главния прокурор Иван Гешев по сигналите на правосъдния министър Надежда Йорданова, които се очаква да внесе.
“Не очаквам този Висш съдебен съвет изведнъж да прогледне, след като избра Гешев въпреки протестите на обществото. Но ние сме длъжни да използваме всички възможности да задвижим процедурите”, каза Иванов, като изрази надежда за поемане на отговорност от българските магистрати.
Според него за борбата с корупцията се търсят кадри както в чужбина, така и в България. Ще се разчита и на български прокурори, които досега не са намерили начин да се противопоставят на статуквото.
“Все повече прокурори разбират, че не могат да продължават да носят професионалното и лично бреме да пазят с мълчанието си тила на Иван Гешев и на тази мафиотска структура, в която всички ние сме поставени да живеем”, каза Христо Иванов.
Председателят на комисията за промени в конституцията заяви, че ще продължи да търси подкрепа от опозицията с надеждата да се появят хора, които да искат да обсъждат тази ключова тема от съдебната реформа.
“Никога не сме очаквали да се случи лесно и безпроблемно. Ако има дори минимално политическо осъзнаване на опозицията, че трябва да излезем от това положение, трябва да има шанс заедно да изработим някакъв проект. Но настоящият модел им е твърде изгоден и не искат да разбутаме заедно настоящата ситуация, в която Гешев ги пази”, допълни Иванов.