Заслужени статуетки, музика и посмъртен поклон пред Кольо Карамфилов на „Награди Пловдив“
Стефка Георгиева
Тазгодишните награди Пловдив приключиха преди броени минути. Марк Фаулър и Лили Бързева бяха водещи на събитието. То се проведе в Дом на Културата „Борис Христов“ и протече с много забавни игри на думи между водещите. Въобще, това бе най-добрата церемония от много, много време, а режисьорът й- директорът на операта Нина Найденова, заслужено събра овациите след падането на завесите. Награди Пловдив тази вечер бяха по-особени и с друго- официалното обявяване на Пловдив за Културна столица на Европа преди три дни в Брюксел. Както и с това, че гилдиите са гласували за призьорите в различните категории абсолютно честно. Събитието в Дома на културата бе истински празник.
Балетът и музикантите на Държавна опера Пловдив откриха събитието. Веднага след това, без да губят време, елегантните водещи представиха първия отличил се в културните среди. Здравка Петрова получи престижното отличие в категорията Художествен превод. За съжаление г-жа Петрова не присъстваше в залата и не успя да получи статуетката си лично.
Божана Апостолова прие наградата във втория раздел- Художествена литература. Спечелилият Йордан Велчев за "Балканският човек“ също не присъстваше в Дома на културата, и бе представен от своя издател – Апостолова. Поетесата сподели, че интересът към трилогията на Велчев става все по-голям, след като от ЮНЕСКО са поискали той да бъде преведен на френски.
С музикални паузи бяха зарадвани всички присъстващи в залата. Оперният певец Петър Данаилов, заедно с оркестъра и балета на Държавната опера, зарадваха и без друго усмихнатата публика.
В раздела „Журналистика“ номинираните бяха трима. Отличилите се журналисти тази година бяха Парашкева Иванова, Сашка Пушкова и Красимир Димовски, но наградата е само една и тя отиде в ръцете на главния редактор та Трафикнюз Парашкева Недева. Нейното послание към колегите и от гилдията бе: „Задавайте въпроси и търсете отговорите“. Тя подчерта, че е била в компания на изключителни свои колеги. Парашкева бе номинирана за разследване за вестник Марица, който напусна преди повече от половин година. "Никой не е пророк в собствената си страна", припомни тази мъдрост тя от сцената.
Елегантната статуетка в категорията „Музика“ пък отиде в ръцете на диригента маестро Диан Чобанов, който същата вечер дирижираше оркестъра на операта в „Борис Христов“. След награждаването му, Мариана Панова огласи залата с прекрасния си глас, като изпълни La vie en rose на Едит Пиаф в оперен вариант.
Дебютантката на награди Икар – Радина Думанян, също получи отличие за играта си в Чиста къща. За наградата в категория Театър, тя благодари на всички, работещи в театъра. За отличието се бореше редом със Стайко Мурджев. Ние със Стайко не сме конкуренция, а сме съмишленици, каза Думанян.
След прекрасния танц на момичетата от операта, който беше прелюдия към категорията Изобразително изкуство, на сцената се качи Ели Станчева, която се отличи с изложбата си в галерия Ромфея. I creative студио пък получиха награда в категорията Произведение на изкуството, предназначено за деца. Щом дигитален проект печели наградата, значи Пловдив го очакват много добри времена, каза лауреатът от сцената.
Изненада бе спретната за Валери Кьорлински, който е на чело на фондацията „Пловдив 2019“. Артистите от Държавна опера му посветиха изпълнение и го отличиха за усърдната му работа. Титлата Европейска столица на културата я спечелихме всички заедно, каза Кьорлински.
В последната категория Фотография и операторско майсторство, статуетката отиде в ръцете на доказалия се Тодор Васев.
След края на церемонията по връчването на наградите, Кольо Карамфилов получи посмъртно званието Почетен гражданин на Пловдив. Наградата прие синът му, Росен Карамфилов, който сподели мнението си, че баща му е трябвало да получи наградата приживе. Не трябва да забравяме артистите след 20, 30 или 50 години, каза Росен.
След 50 години творческа дейност, почетен гражданин на Културната столица за 2019-та стана и Анастас Славчев. Той получи отличието си от кмета Иван Тотев.
Събитието приключи с бурни аплодисменти и групов поклон от сцената на всички отличили се тази вечер.
маминия – следващия почетен гражданин, заслужил с най-голямото крадене на града
Наско Славчев е подлец. Всички го знаят как сваля студентките.
точно така е, лично съм свидетел как Наско и Дора опропастиха живота на много хора. Дано Господ ги накаже.
срам и позор за Пловдив този крадец и лъжец Славчев да е почетен гражданин. Провален пианист, ректор окрал Академията и набутал проваленият си син на мястото на друг заслужил, за което знае цялата гилдия какви ги е вършил и като директор на СМУ.
А онази лицана жена му е допълнителното зло. Как няма да се оттеглят най-накрая. Да не говорим как и двамата лизаха дълги години гъза на комунистите..еи така се става почетен гражданин – почетен лижещ,