ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Градът

Преговаряме с датска консултантска компания за полети на кратки дестинации от Пловдив

Иван Тотев: Тази година ще има избран концесионер на летището

Фондът за развитие на Летище „Пловдив“ прави нова крачка

Първата задача на фонда е изпълнена – той държеше аеропорта на изкуствено дишане 5 години

Таня Грозданова

Фондът за развитие на летище „Пловдив“ не е пред разпадане, а преминава на нов етап в работата си. Влизаме в нишата регионални полети до Атина, Загреб, Румъния и други.  Това стана ясно от коментар на кмета на Пловдив Иван Тотев пред Под тепето по повод излизането на Община Асеновград от фонда. Какво е бъдещето пред фонда и какви са прогнозите на градоначалника за развитието на аеропорта  може да видите в блиц по темата.

 Г-н Тотев, как ще коментирате решението на Общински съвет- Асеновград за напускане на Фонда за развитие на Летище „Пловдив“ и основния мотив за него, че не виждат ползи от функционирането му ?   

Още при създаването на фонда сме коментирали с всички, които участваха през 2009 –а в учредяването му, тогава към 7 общини, че преките ползи са трудно измерими, но за сметка на това има косвени ползи. Сантименталното значение на летището, погледнато от страна на пловдивчани, не може да бъде измерено в пари. От друга страна, фондът изпълни своето предназначение и аз съм благодарен за това.

Какво имате предвид ?

Фондът поддържаше през тези 5 години летището живо. Ако не беше той, то тогава нямаше да има изобщо полети. Когато от едно летище няма 5 г редовни полети, то се зачертава от картата на Европа и света. Не може да имаш летище без редовни полети, а фондът направи точно това.

Знаете, през това време имахме линия до Милано, до Лондон, частично сезонна линия да Франкфурт. Докато дойде 2016-а година с много важния момент, в който фонда вече предаде своята щафета на самите компании – те продължиха да летят без неговата подкрепа.  Ето Райънеър продължи да лети и стигна до момента  с новите две линии – Бергамо и Брюксел.

В такъв случай, какво става с фонда от тук нататък ?

Ще продължи да съществува, тъй като трябва да дава новия подход. Ролята му е да разработва новаторски модели, по които бизнесът да почне сам да работи. Оттук нататък е фокусиран в преговори с датска консултантска група, с която ще се опитаме да направим нещо ново за първи път, а именно – по-малки самолети за по-къси дестинации. В момента говорим за регионални полети до Атина, Загреб, Румъния. Това е нов подход, ако успеем това да го направим, ще видите, че тук до 2-3 години ще има бизнес модели, които сами ще продължат да го работят.

За мен фондът изпълни своите задачи, а именно да държи летището живо през периодите, в които летището щеше да умре. Това е най-важното нещо!  Оттук нататък летището няма нужда от Фонда. Както казах, в момента има линии на Райънеър, които нямат нищо общо с Фонда и новите им нямат подкрепа от фонда. Ето вече говорим за 4 линии. Но това нямаше да се случи ако го нямаше фонда, когато никой не искаше да дойде да почука на вратата на летището и директорът седеше от сутрин до вечер, пиеше кафе и се чудеше какво да прави. Вече говорим за възстановяване на линията и до Франкфурт с голяма вероятност това ще се случи.

Това беше смисълът на съществуването на фонда, а оттук нататък вече Фондът трябва да прави нови неща – да развива нови хоризонти, които летището после  да следва. Желанието ни е да стигнем до 32 полета седмично, това е желанието на Общината и този момент със сигурност ще дойде.

Има ли изгледи този път концесията за Летище „Пловдив“ да се случи?

Много е важен моментът с концесията на летището. До 27 май се подават документи. От Община Пловдив вече сме провели две срещи с потенциални концесионери. На тях ние сме заявили своята подкрепа, като сме гарантирали, че в приоритетите на общината е да поддържа този фонд. Подчертавам, той не е фонд, който да подкрепя летището, а  да дава нови насоки за развитието му.

Концепцията с регионалните полети е нещо което може да бъде използвано – ниша. Смятаме, че има потенциал. Затова сме насочили в момента работата на фонда в тази посока. Той вече не работи с компании, които правят големи полети над час и нагоре, за такива компании вече не говорим, те са работещи бизнес модели на летището.

Аз съм огромен оптимист за Летище „Пловдив“ и съм абсолютно убеден, че през тази година ние ще намерим концесионер. Логистичната посока на развитие на град Пловдив вече става много видима – Интермодалният треминал; магистралният пръстен, който имаме около Пловдив – от Турция,  до Бургас с пристанището; прекрасните жп връзки, така че карго терминалът е последното нещо, което е естествено. Просто той е естествен ход и по интереса, който виждаме от запитвания в общината. Има включително и покани да се включим в едни консорциум, да участваме като партньори в летището – това също е тема, която коментираме като възможна.

Ако трябва да прогнозирам, за мен тази година ще има избран концесионер на летището, който да развие карго терминал и пътнически, който за нас е много важен.

Това което са направили Асеновград  е тяхно решение, но целта на фонда е изпълнена. Ние държахме летището на изкуствено дишане пет години, нека си го кажем! Ако не летяхме от тук как Райънеър ще пусне сега линия до Брюксел?! Така че за нас задача № 1 е изпълнена. Задача № 2 е нови възможности. Върху това работим. Концепцията е разработена, а консултантите в момента преговарят с компании.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. Абе идиот,за 5г. един автубус не пусна до летището! Само точите пари от този фонд.Роботи се със туроператори, да ви продават турестически пакети…а не да чакаш емигрантите да си дойдат отпуск

  2. Тъжно е колко интелектуално посредствен е нашият кмет. Още по-лошо е, че тотално е забравил какво е говорил по предишни интервюта по тази тема и не се свени да изопачи нещата на 180 градуса. Хлъзгав демагог.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина