За първи път в Пловдив от 23 до 26 ноември в новооткритата сграда на Центъра по растителна и системна биология и биотехнология в жк Тракия ще се проведе мащабно събитие за разбираемо представяне на най-новото в света на науката и технологиите, подобно на всички големи градове по света. Публиката на града на всяка възраст ще открие подходяща тема сред повече от 100 събития в четири дни, представени на живо от учени, технолози и комуникатори от града, страната, както и от специалните гости от Испания, Украйна и Обединеното кралство. И още: прожекции на записи от събития на живо на чуждестранни гости на предишни фестивали на науката в страната, научнопопулярни филми, изложба, демонстрации, експерименти, работилници, научнопопулярни книги, състезания в 2 зали за работилници и 3 зони.
В програмата ще видим учени от пловдивски ВУЗ, изследователски институти, музеи, неправителствени организации. Към тях се присъединяват и водещи учени от страната, както и специални гости от чужбина. Всички те ще представят и разбираемо за неспециализирана публика сложни научни теми, които са директно свързани с ежедневието и качеството на живота на всеки един от нас, както и споделяне на факти от първа ръка и от надеждни, научни източници.
Пловдивският фестивал на науката се организира от Фондация “Красива наука” под патронажа и националното партньорство на Министерство на образованието и науката, и основни партньори в града Община Пловдив и Центърът по растителна и системна биология и биотехнологии, компаниите А1, Аурубис, Mr. Bricolage, Vandergeeten, ABC Communications & Design, JobTiger, ИК Жанет-45, университети, изследователски институти, образователни и културни организации, медийни и международни партньори.
Вход в залите за събития става срещу безплатни пропуски и не по-късно от 10 минути след началото на събитието. Пропуски трябва да се резервират от сайта на фестивала, а за Училищната програма от ТУК. За събитията в Общата програма, в които има свободни места ще бъдат допускани и зрители, дошли директно във фестивалния комплекс.
В Училищната програма от 1 ноември учители резервират места за своите класове в 50 събития, насочени специално към три възрастови групи ученици. Две от събитията са насочени и към учители. Програмата за училищата цели да даде на учениците възможност да изпитат магията на природонаучните предмети, и да вдъхнови учителите с атрактивни форми за поднасяне на комплексния учебен материал, както и да ги запознае с личностите в науката, които могат да канят в часовете си. В училищната програма има няколко събития на чужди езици, още веднъж разкриващи международния характер на знанието и научните изследвания. Организаторите вярват, че по този начин подкрепят образователния процес, представят силни ролеви модели на младите хора и знания, които изграждат на критическо мислене, и подпомагат усилията на учителите в предаването на трайни, свързани с живота съвременни знания и умения.
Общата програма отново е изградена за различни публики – деца, младежи, възрастни и семейства. Построена е така, че родителите да могат да оставят децата си в събития, подходящи за възрастта им, а те да се потопят в теми, насочени към по зряла аудитория. Има и две събития, които са строго за публика над 18 години. Почти всички събития (освен 2) са с продължителност 1 час, като в последните 15 минути е предвидено време за въпроси от публиката. На Щанд Информация ще има сведения за състоянието на резервациите.
Събитията във фестивала са посветени на различни теми: Космос, Здраве, Технологии, Наука и изкуство, Годишнини. За да разгледате програмата в най различни подредби (по дни, по теми, по азбучен или хронологичен ре), посетете страница Акценти в програмата.
Голяма част от темите се представят за първи път и от водещи и млади пловдивски учени. Сред тях са проф. д-р Виктория Сарафян и д-р Мария Ивановска от МУ Пловдив, доц. д-р Николай Стоянов и доц. д-р Панко Митев от УХТ Пловдив, доц. д р Екатерина Вълчева и доц. д-р Татяна Билева от Аграрен университет – Пловдив, проф. Драгия Иванов, доц. д-р Тодорка Димитрова, д-р Стефан Николов от ПУ Пловдив, д-р Емил Вътов от ЦРСББ, микробиологът д-р Йордан Стефанов, астрономът доц. д-р Камен Козарев, гл. ас. д-р Огнян Тодоров и гл. уредник Кристиян Владов от Регионалния природонаучен музей, и др.
Специално за фестивала в Пловдив пристигат и доц. д-р Весела Евтимова от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания – БАН, доц. д-р Лъчезар Христов от Факултета по химия и фармация в Софийския университет, доц. д-р Тодор Чобанов от Института по балканистика с център по тракология към БАН, акад. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН, доц. д-р Владимир Божилов, от катедра „Астрономия“ и заместник декан на Физическия факултет на Софийския университет, проф. д-р Добромир Пресиянов от катедра „Атомна физика“ към Физическия факултет при Софийски университет, и др.
Проф. д-р Ирина Йегорченко, една от водещите жени в украинската наука, старши научен сътрудник на Института по математика на Националната академия на науките на Украйна и доктор по математика, гостува с Математически фокуси за деца. От Обединеното кралство, също специално за фестивала, пристига проф. Марк Мидълтън, ръководител на Департамент Онкология в Университета в Оксфорд, който ще представи постиженията на ръководената от него изследователска група в разработването на нов метод за ранно диагностициране на различни видове рак чрез кръвна проба. В училищната програма участва преподавателят от университета на Мадрид Фернандо Бласко, както и проф. Майкъл Санди, британски геолог с дългогодишна кариера в САЩ, понастоящем базиран в ЦРСББ в Пловдив.
Официалното откриване ще се състои във фоайето на сградата, което във фестивалните дни ще се нарича Зона Откривател, на 23 ноември от 11:00 до 11:30 ч. с участието на официалните гости от основните партньори на фестивала и съпроводено с научни фойерверки.
На страница Акценти от програмата на сайта на фестивала можете да изберете по какъв начин да разгледате програмата (по дни, по теми, по азбучен или хронологичен ред) или да я свалите като pdf файл.
За най-малките посетители ще има множество работилници, в които от участват в експерименти, които ще могат да повторят и у дома. Програмата дава възможност на родители да оставят децата си да участват работилници, докато те посетят събитие от техен интерес.
В програмата са включени и няколко събития на запис, които ще бъдат на английски и френски език.
Екипът на фестивала ще бъде подкрепен от млади доброволци от Пловдив. Пловдивският фестивал на науката се организира от Фондация „Красива наука“. Национален партньор: Министерство на образованието и науката Основни партньори в Пловдив: Община Пловдив и ЦРСББ.