ГрадътНовини

ОИЦ-Пловдив с информация за европейско финансиране на общините от областта

Екипът на Областен информационен център – Пловдив проведе работна среща с медии и заинтересовани лица днес, 21 май 2025 г. Управителят на Центъра – Нели Караджова представи стартиралата по-рано този месец процедура BG16FFPR003-2.003 и Единните указания за кандидатстване с Концепции за ИТИ (втора покана), които ще се финансират от Програмите „Развитие на регионите“, „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“, „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“, „Образование“, „Околна среда“ и „Развитие на човешките ресурси“. 

Пред присъстващите, управителят на ОИЦ-Пловдив представи интегрирания териториален подход, както и новите моменти спрямо първата покана от 2023 г. Тя обърна внимание върху ограничението, че водещ партньор по процедурата може да бъде само общинската администрация от 40 градски общини, която изпълнява и функцията на кандидат. Една от основните промени спрямо първата покана е, че една концепция за ИТИ ще може да се реализира само на територията на един регион за планиране от ниво 2, за нашата област това е Южен централен регион.

Другата съществена разлика е, че в реализацията на една концепция за ИТИ не могат да участват повече от 5 партньора (кандидат/водещ партньор и 4 партньора). Депозираните концепции за ИТИ отново ще бъдат обект на публични обсъждания, като паралелно с това и на експертна оценка и на такава, извършвана от Регионалния съвет за развитие на съответния регион. Крайният срок за подаване на концепции е 8 юли 2025 г. В помощ на общините и другите заинтересовани лица от областта, екипът на ОИЦ-Пловдив, който е част от Звеното по медиация към Регионалния съвет за развитие на ЮЦР, вече провежда активно срещи по места, на които разяснява процедурата и съдейства за реализирането на партньорства.

На пресконференцията присъства и Лилия Кичукова, ръководител на проекта на Община Пловдив – BG05SFPR002-2.012-0064-C01 „Иновативни здравно-социални услуги в община Пловдив“, който се финансира по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г.

Основната цел на проекта е подобряване качеството на живот и социалното включване на хора с увреждания и възрастни в невъзможност за самообслужване, чрез предоставяне на иновативни интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда, обясни Кичукова.

Той е на стойност 4 545 837,92 лв., а срокът за изпълнение – 32 месеца. 445 нуждаещи се лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване ще се възползват от почасовите мобилни здравно-социални услуги, а на 57 ще се предостави и телекеър. Според нея здравно-социалните услуги от разстояние са доказали своята ефективност и ефикасност в държавите с много добре развити социални системи и модерни социални услуги. С напредването на технологиите тези услуги все по-широко ще навлизат и нуждите от тях ще нарастват, имайки предвид демографския профил на населението в нашата страна. 

В допълнение на тази информация г-жа Караджова информира, че според данните в ИСУН2020, проектът на Община Пловдив е един от 14-те вече сключени договора в област Пловдив, които се изпълняват от началото на годината по процедура BG05SFPR002-2.012 „Иновативни здравно-социални услуги“. Общата им стойност е близо 12 млн. лв. Общините, които предлагат почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги и телекеър на нуждаещи се лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване са Асеновград, Брезово, Калояново, Карлово, Куклен, Марица, Перущица, Пловдив, Първомай, Раковски, Родопи, Сопот, Стамболийски и Съединение. Проектът на Община Садово е преминал етапа на оценка и предстои сключване на този договор.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина