ЖивотНовиниОбразование в ПловдивСпортСпортен Пловдив

Новият балкански шампион по карате-киокушин готви дипломна работа за управление на роботи

Александър Комаровски е студент 4-ти курс „Автоматика, информационна и управляваща техника“ в Техническия университет – филиал Пловдив. Той е новият балкански шампион по карате-киокушин за 2025 година. За спортния си път студентът разказва: „Започнах да тренирам карате-киокушин от шестгодишен. Започнах в Разград, където съм родом, но последвах треньора си Цветелин Христов, който дойде да работи в Пловдив. Донякъде изборът ми на висше образование бе предобпеределен от това, че исках да продължа да тренирам с него в спортния карате-клуб „Сейкен“ – Пловдив. Тренировките са ни 3 дни седмично, но отделям от времето си, за да бъда всеки ден в залата. Тренирам по 1,5-2,5 часа два пъти дневно. За себе си съм запазил само неделята, когато почивам и възстановявам.“

Златният медал от тазгодишната балканиада по карате-киокушин не е единственият в колекцията на Александър Комаровски. Той е многократен национален шампион, както и двукратен балкански шампион в категория  мъже до 80 килограма. В края на месец май той заминава за Варшава, Полша, където се е прицелил в европейската титла. И все пак как се пчели балканиада? „На балканското първенство първата ми среща беше с турски състезател. Него го победих с нокаут. Втората среща спечелих срещу румънец с един нокдаун. Явно не беше много опитен и ме хващаше за ревера на кимоното, което не е позволено и му се трупаха наказателни точки. Третият също беше румънец, който победи моя брат на полуфинала. Победих го с нокдаун още в началото, но тази среща ми беше най-трудна, тъй като вложих доста емоции и не помня много от двубоя.“ – разказва Александър Комаровски.           

Младият български състезател по карате-киокушин има и още една страст – управлението на роботи. Той ще бъда първият инженер в семейството и вече готви дипломна работа „Разработка на приложна програма за управление на колаборативен робот с ползване на сензорна информация“ . Целта е чрез измерване на дистанция да се засичат хора, да се намалява скоростта при нужда и дори спира машината. За кариерните си планове  Александър Комаровски споделя: „Работя почасово във фирма за вентилационни системи. Работата е по-обща, за да мога да уча и тренирам, заедно с нея. След като защитя дипломна работа ще кандидатствам да продължа учението си в магистърска програма на Техническия университет – филиал Пловдив. Може би ще продължа в специалността „Компютърни системи и технологии“, тъй като съм завършил такава гимназия в моя роден град. Мисля да направя кариера  във фирмата, в която сега работя, защото имат роботизирани машини. Освен това искам да работя и като треньор, за да предам наученото от мен в карате-киокушин на други.“

Колкото до спортните му планове той много разчита на успешно представяне на Европейското първенство по карате-киокушин във Варшава. Защото ако успее да се изкачи на стълбичката на победителите, това ще му донесе квота за следващото Световно първенство в Япония. А няма каратист, който да не мечтае да премери сили в родината на този спорт. В Полша Александър Комаровски ще разчита на родова подкрепа. Неговият дядо е поляк и част от роднините му живеят в тази страна. И със сигурност ще викат за него. „Имам още време и за спортна подготовка, и да заработя пари, с които да отида на състезанието. Зная, че моето семейство ще ме подкрепи, но е важно и аз сам да мога да се справям. Понякога получаваме спомоществования, надявам се и сега да се случи“ – заключи той.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина