Градът

Обидно малко публика на Награди Пловдив

Всички на крака за Кольо Карамфилов на финала на събитието

Обидно малко бе публиката на тазгодишните Награди Пловдив в областта на изкуството, които бяха раздадени тази вечер в Дома на културата. Новите притежатели на най-ценния приз в различните сфери на творческата дейност под тепетата ликуваха едва пред не повече от стотина души в залата на „Борис Христов”. Което за пореден път върна на дневен ред идеите за промяна на регламента и работата на комисиите в отделните раздели, както и популяризирането на идеята за статуетката като цяло.

Над 60 творци в различните аспекти на духовното бяха предложени за наградата, 23-ма от тях попаднаха в номинациите. Които детайлно бяха представени пред бутиковата аудитория в иначе сериозната зала на бившия Синдикален дом. Гостите на събитието минаваха по червена пътека, покланяха се символично пред творбите на големите художници във фоайето на „Борис Христов” и влизаха в полупразен театър, който разкриваше великолепна гледка към кулисите. Там бе поставена сценографията за пловдивските джаз вечери на големия Кольо Карамфилов, който ни остави в началото на годината. Всички в залата застанаха мирно пред декорите.Това сториха и водещите на вечерта Радина Думанян и Симо Алексиев, които представяха разделите и връчваха наградите на отличените. Вечерта откри разделът за литература, в който триумфира Недялко Славов с романа си „Портрет на поета като млад”. Догодина трябва да се създаде категория за заминалите в чужбина талантливи млади хора, които ние трябва да намерим и по някакъв начин да върнем тук, призова от сцената Деко. След което благодари на пловдивските издатели, че в тези диви време продължават да бъдат мисионери. В дни на глобално оглупяване книгата е едно от последните убежища, допълни той.

Журито бе изключително затруднено в категорията за Превод, в която бе номиниран един единствен представител на гилдията- Ангелин Мичев за работата му по "Изцелението на Шопенхауер".

Недялко Славов приема наградата сиНаграда Пловдив за журналистика бе присъдена на директорката на БНТ- Пловдив Деси Шишманова за два нейни документални филма- за изселването на българските турци и за художника Атанас Хранов.Тази награда е за целият ни екипаж, който тръгна на пътешествие на борда с високия във всеки смисъл художник Атанас Хранов, който ни показа как Духовете закрилници и доброто водят кораба. Трябва да вадим и показваме духа на добротата, обърна се към гостите и към гилдията Деси. След което посвети наградата си на целия екип на БНТ.

Ангелин Мичев се бори с тежка конкуренция за приза сиИвана Папазова спечели Награда Пловдив в категорията Театър за постановката Глас. Бъдете непримирими. Защото този спектакъл започна като постановка на маса в Петното, а се превърна в нещо фантастично, каза примата на пловдивската Драма.

Деси Шишманова с Награда Пловдив за журналистикаС приз в раздел Архитектура се сдоби и Колектив Космос, който събуди едноименното култово кино за нов живот. Младите архитекти бяха твърде скромни в сценичната си изява и само дадоха да разберат, че усилията им са оценени и са си стрували.

В изобразителното изкуство спечели Вихра Григорова и нейната юбилейна пейзажна изложба в галерия Възраждане. Тя посвети наградата си на именития си татко Петър Григоров.

Ивана Папазова триумфира в раздела ТеатърЗа фотографско и операторско майсторство бе отличен Юлиян Георгиев за филма „Симеон- от расото до короната”. А в категорията Изкуство, предназначено за деца изненадващо спечели Стефан Бонев за проекта си „Недоизречено”, който надделя над Божана Апостолова и нейната поредица Малката Божана.

Наградата за музика отиде у организаторката на „Дни на музиката в Балабановата къща” Мила Павлова.

Колектив Космос е №1 в архитектуратаЕдна от най-важните статуетки- тази за меценатство, връчи кмета Иван Тотев. Тя съвсем резонно отиде в ръцете на арх. Николай Трайков от Фондация Америка за България, който е дирижирал процеса по изграждането на Малката Базилика. Награда Пловдив фондацията спечели и заради подкрепата на куп културни прояви под тепетата, които държат буден града.

Вихра Григорова посвети наградата на татко сиЮлияан АнгеловВечерта завърши с бурни аплаузи за Кольо Карамфилов и задължителното Върни народе възродени.Мила Павлова с Награда Пловдив за музикаСтефан Бонев е победител в категория Изкуство за децаАрх. Тркайков от Америка за България приема наградата за меценатство от кмета

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

72 коментари

  1. Щом тази която съсипа РТЦ Пловдив получи награда Пловдив и спомена само пажовете си Виолин Палейков и Нончо Нончев допринисли за това тежко и горко на телевизията, Тези които снимат филми и получават международни награди тях кучета ги яли,

  2. Награда за цялостен принос на „Човек на 2013“ Виктор Илиев, за това, че остави ангажиментите си към международните сцени на втори план и чрез реализацията на музикално-танцовия спектакъл „Заедно“ даде нова идейна насока за културното развитие на града. Именно това себеотдавне в един процес на „преоткриване на идентичността“, влагайки световния си опит, е пътят за духовно спасение.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина