Балетът „Хиляда и една нощ“ на сцената на Античния театър в Пловдив
На 16 август 2022 г. тази впечатляваща балетна постановка ще зарадва и жителите и гостите на град Пловдив във вариант, специално адаптиран за открита сцена
Балетната премиера бе реализирана в края на месец май на сцената на Софийска опера и балет, с което се отбеляза и 100 годишнината от рождението на азербайджанския композитор Фикрет Амиров. В пет поредни дати спектакълът се радваше на изключителен интерес и възторжени аплодисменти.
На 16 август 2022 г. тази впечатляваща балетна постановка ще зарадва и жителите и гостите на град Пловдив във вариант, специално адаптиран за открита сцена. Публиката ще види приказната история за Шехерезада, която с мъдростта и красотата си успява да стопли леденото сърце на суровия султан Шахриар. Приказка в приказката, разказана по един вълнуващ и красив начин с виртуозната хореография на Елдар Алиев и пленителната музика на Фикрет Амиров.
Фикрет Амиров написва балета „Хиляда и една нощ“ през 1979 г и го посвещава на съпругата си. На заглавната страница на партитурата е записано: „На Аида, моята помощничка“.
В партитурата Амиров използва безкраен репертоар от ударни инструменти – бонгос, том-томи, ксилофон, вибрафон, барабани, камбани, тимпани, чинели, за да се изрази богатството на арабската ритмика.
Използването на женски хоров фон придава допълнителен нюанс и характер на музиката. Хоровото звучене се появява в ключови моменти, за да създаде определено настроение – или да изрази мъка в началото на балета, когато обречените на смърт жени скърбят или да възпее победата на доброто и женската сила в любовния дует на Шахриар и Шехерезада.
Хореографията на балета е дело на световноизвестния балетист, хореограф и педагог Елдар Алиев, който е и художник на осветлението. През годините той поставя „Хиляда и една нощ“ в Америка и Европа.
Либретото е създадено от прочутите братя Ибрахимбекови: Рустам Ибрахимбеков, бъдещ съавтор на наградените филми на Никита Михалков и Магсуд Ибрахимбеков – сценарист и режисьор. Те въплъщават концепцията си в две действия на балета и правят селекция от книгата, за да изберат трите най-популярни приказки, разказани от Шехерезада: Синдбад, Аладин и вълшебната лампа и Али Баба и четиридесетте разбойници.
Всички истории демонстрират такива основни женски черти като любов, красота и мъдрост.
В ролята на Шехерезада публиката ще види Марта Петкова, а Цецо Иванов ще й партнира като Шахриар.
Балетът „Хиляда и една нощ“ е бляскав спектакъл, феерия от светлини, ефекти, атрактивна хореография, изящен декор, прекрасна музика, с вплетени в нея специфични ориенталски ритми и богата палитра от ударни инструменти. Публиката ще има възможност да види едно истинско балетно бижу, което блести със своята ориенталска екзотика и ще остави без дъх дори най-претенциозния зрител.
Спектакълът ще бъде представен на 16 август от 21 ч. на сцената на Античен театър на Филипополис.
На Античния да се сгъчкат елитарни ОПЕРНИ =и особено БАЛЕТНИ= представления разкрива плашещата степен на СКУДОумие на властелините.
От друга страна даже като Естрада за шумни концерти =Рок, Лиляна Ивановна и подобни кресльовци= с вибрации и сътресения застрашава физическото оцеляване на едвам скрепения пъзел
=АНАСТИЛОЗАТА=
на Античните мрамори!
Гостуването на Националната опера и балет с „Хиляда и една нощ” на Античния театър се превърна в катастрофа. Още в началото на представлението трибуните утихнаха, защото уловиха тоталната липса на синхрон, а публиката гледаше мълчаливо без да аплодира артистите. Последва поредица от гафове с няколко счупени лъкове в сцената с Шахриар по време на лов.
Ситуацията стана трагична, когато в края на първо действие Цецо Иванов (Шахриар) изпусна прима балерината Марта Петкова (Шехерезада) и всичко в представлението излезе извън контрол. Двамата доиграха сцената, но видимо не бяха в синхрон и това предизвика тотален хаос зад кулисите. Все пак първо действие бе доиграно. Началото на второто обаче отново стартира със фал. Първоначално музиката не тръгна, а след това зазвуча неправилен фрагмент. Това накара артистите да напуснат сцената и пред публиката застана художественият ръководител на балета на Националната опера Александър Александров.
„Станахте свидетели на технически проблем Марта Петкова и Цецо Иванов се върнаха преди дни от Мариинския театър, където играха същия спектакъл. За щастие са добре. Ще им дадем малка пауза да се съвземат. Имайте малко търпение, ще продължим”, обяви той, а публиката подкрепи артистите с аплодисменти.
Александров изрече и едно необичайно изречение, че публиката на Античния театър може би е станала свидетел на края на една славна кариера, без да уточнява, за коя от звездите става дума.
Представлението мина под знака на огромното напрежение, но във втората част все пак артистите се събраха и уважиха публиката си. Потопиха трибуните в красотата на балетното изкуство, а на финала Цецо Иванов коленичи пред Марта Петкова в знак на уважение и да се извини за професионалния гаф.
горното сведение е от ПЛОВДИВтайм =обективно, без въздух под налягане и комплексарски политКОРЕКТНИ подвиквания и възторзи