ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
ГрадътЖивотКултураНовини

Артисти от Унгария, Гърция и Украйна гостуват на фестивала „Сцена на кръстопът”

Артисти от Унгария, Гърция и Украйна ще гостуват с представления на тазгодишното издание на Есенния международен театрален фестивал „Сцена на кръстопът”, който ще се проведе в Пловдив от 10. до 21. септември.

Първият спектакъл е на трупата на REON (Атина, Гърция) на 14. септември от  19.30 часа в Камерна зала „Стефан Данаилов”.  „Арто/ Ван Гог“ и „Кост“ от Йоли Андреади и Арис Аспрулис са две пиеси, вдъхновени от живота и творчеството на Антонен Арто. Джийн Джилет и  Герасимос Генатас се превъплъщават в образа на забележителния артист и мислител на ХХ век. Арто е писател, поет, драматург, есеист, актьор и театрален режисьор от гръцки произход. Широко признат за една от ключовите фигури на театъра от ХХ век и на европейския авангард, той е известен със своите сурови, сюрреалистични и трансгресивни теми, както и със значителното си влияние върху театралната култура.

Режисьор е Йоли Андреади, сценограф – Димитра Лякура, композитори  – Джордж Паламиотис („Кост“) и Ерато Кремида („Арто/ Ван Гог“), костюмографи – Константинос Каспирис („Кост“) и Димитра Лякура („Арто/ Ван Гог“).

На 18. септември от 19 часа в Голямата зала на Драмата ще гостува най-авторитетната трупа унгарска трупа – Националният театър на Будапеща. Публиката ще има шанса да гледа спектакъла „Вицекралят Банк” от  Йозеф Катона.

„Вицекралят Банк“ е историческа драма с насищане и размах на шекспирово платно. В смутните времена на Средновековието, усойните дворци на властта са пропити от политически заговори, преврати, насилие и убийства. Банк, назначен от крал Андрей II (1205-35) за вицекрал, се оказва в центъра на тези кървави събития. По тайна заповед на Гертруд – кралицата от немски произход – нейният брат изнасилва съпругата му. Накърнената му чест и човешка мъка влизат в болезнен разрив с възвишения идеал за дълг и преданост към короната. Във финалния драматичен акорд самият той ще се превърне в убиец на помазана глава.

Пиесата заема особено място в историята на Унгария. Забранена от управляващите Хабсбурги, на 15 март 1848 г. Националният театър нарушава заповедта и изиграва спектакъла. Това поставя символичното начало на Унгарската революция.

По творбата на Катона има заснет филм, както и опера в 3 действия.

Режисьор на спектакъла е Атила Виднянски, костюмограф – Кристина Бержени,  драматург – Ерну Веребеш. В ролите ще видим Шандор Беретян, Агота Силаги, Агнеш Барта, Питер Херцег, Ласло Сабо Шебестиен, Ханга Мартош, Нандор Беретян, Атила Криштан, Мартин Мисарош, Одон Руболд, Доман Сеп, Ищван Мадачи, Роланд Бордаш, Марк Хорват, Габор Вида, Мари Наги, Йожеф Варга, Золтан Гемеши, Адам Хайду, Очи Латабар, Питер Варга, Атила Пайов, Чаба Таба, Ноеми Шиклоши, Дорка Имей, Едина Балог, Хенриета Варга-Дани, Моника Кошина, Донат Дориан Хегедюш, Хелина Богнар, Гергю Колмар, Богларка Менихарт, Чонгор Сенткерест.

Атила Виднянски е унгарски театрален и оперен режисьор, преподавател, театрален мениджър и организатор на фестивали. Родом от Закарпатието, което днес е част от Украйна, той основава там своя трупа (1993 г.), която продължава да работи и до днес и е селектирана за участие в престижни фестивали – от Нанси до Торун и Москва, включително театралните олимпиади в Москва и Санкт Петербург.

Бил е главен режисьор на Унгарската държавна опера, а от 2013 г. оглавява Националния театър в Будапеща. Той е основател на MITEM (Madách International Theatre Meeting). От 2023 г. е член на Международния комитет на театралната олимпиада и артистичен директор на Театралната олимпиада в Будапеща през 2023 г. Поставял е и в Националния академичен театър в Киев (Leszya Ukrayinka Theatre), Александринския театър в Санкт Петербург и Унгарската държавна опера. Неговите спектакли са са пътували из цяла Европа – от Стокхолм до Москва и Тбилиси, от Страсбург до Нанси и Киев. Носител е на много унгарски и международни театрални награди, сред които „Заслужил артист на Украйна“ (2002 г.), награда „Мейерхолд“ (2009 г., Москва) и наградата „Кошут“ (2011 г.). Преподавал е в Киев и Капошвар, а в момента преподава театрална режисура в Университет за театрално и филмово изкуство в Будапеща. От 2020 г. е председател на Управителния съвет на фондацията, управляваща Университета за театрално и филмово изкуство в Будапеща.

В програмата на фестивала се включва и украинският актьор Игор Титов от Областния академичен младежки театър на Днепропетровск.  Той ще представи моноспектакъла си „Танц с контрабас” по пиесата „Контрабасът” от Патрик Зюскинд” на 19. септември от 19.30 часа в Камерна зала „Стефан Данаилов”.

Билетите вече се продават в онлайн платформата на домакина на събитието Драматичен театър-Пловдив. От 1. септември ще се продават и на касата на Драмата.

Слоганът на тазгодишното издание е „Театъра  Огледалото”.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

Един коментар

  1. Е па най се кефим да ми поставят на унгар… на магярски език творби от колегата Шейксп… абе Шейки, ако сте чувале:

    TO BE OR NOT TO BE

    (като знам, че сметката / разноската / командировките / хотелски / дневни / пътни / квартиени / ХОНОРАРИ на привлекателните албански блондинки НЯМА ДА ГИ ПЛАЩА ЗА МОЯ / ТВОЯ / НАША СМЕТКА НЕБРЪСНАТИЯТ

    Г-Н АРХЕО – КУЛ – ТУРИСТ П.П.)

Вашият коментар

Прочети също
Close
Back to top button
Изпрати новина