Археолози ще работят на Античните керамични пещи до края на годината
Заместник-кметът по култура, археология и туризъм на община Пловдив Пламен Панов и кметът на район „Централен“ Георги Стаменов посетиха днес ранновизантийския керамичен комплекс, известен на пловдивчани още като „Антични керамични пещи“. Те се намират на ул. „Гладстон“, срещу зала „2019“, в началото на Цар Симеоновата градина. Както ви съобщихме преди два дни, стартираха дейности по пълното разкриване на археологическата забележителност.
На обекта двамата бяха посрещнати от археолога доц. д-р Иво Топалилов, който заедно Елена Божинова от Регионален археологически музей-Пловдив, работи на терена от няколко дни. Идеята на Панов и Стаменов е чрез спасителни археологически разкопки да бъдат разкрити, проучените преди повече от 30 г. , останки от сградата на керамичния център. Както е известно, по времето на създаването си – през късната античност, той се е намирал извън рамките на града. В тези късно антични строителни пещи се е изработвала строителна керамика – основно тухли и керемиди.
Целта е да бъде разкрито това, което вече е било проучено, да бъде документирано изцяло, за да може да се експонира по елегантен начин, придружен от нови описателни табла, подходящо художествено осветление, които да разказват историята, функциите на пещите е как са били използвани.
Ранновизантийският керамичен комплекс „Антични керамични пещи“ е обявен за недвижима културна ценност от национално значение през 1995 година. Първата пещ е с размери 3,30 на 3,05 метра и има четириъгълен план. Долната ѝ камера е вкопана в земята и изградена от тухли. Втората пещ е с размери 2,84 на 2,55 м. в същата форма. Тяхното социализиране и експониране цели те да бъдат запазени по най-добрия начин и да не се излагат повече на климатичните въздействия, които ги рушат .
Очаква се работата на археолозите да приключи до края на годината, а през следващата администрацията на район „Централен“ ще отдели средства за направата на защитно покритие. Вече се работи по проектирането му. Обсъжда се покритието да е от „гел- текстил“.
Покритието е “Гео-текстил”.