Градът

80 % от жителите на Тракия обичат квартала си и не биха го сменили

Търсят капацитета на промяна на жилищния район чрез участие на гражданите

One Architecture Week 2016 се фокусира върху панелното предградие

Близо 80 процента от жителите на Тракия обичат квартала си и не биха го сменили. Те са доволни от това, което им предлага района, щастливи са да живеят в него и не биха приели, ако им предложат апартамент в друга зона. Харесват си панелния дом и средата около него. Това сочат данните от мащабно проучване, което се прави в най-големия пловдивски квартал от началото на годината. Близо 40 души са се фокусирали върху Тракия и спецификите на зоната. Изследват социалните й характеристики, икономиката в нея, транспортните и зелени системи, интересуват се от желанията на хората и от онова, което те са направили, за да променят средата. Резултатите от изследването ще излязат в книга с началото на фестивала ONE ARCHITECTURE WEEK 2016, който ще се състои именно в Тракия от 30 септември до 9 октомври. Днес организаторите на събитието, кураторите от румънското студио Базар и кметът на района Костадин Димитров представиха част от акцентите в предстоящата архитектурна седмица в бившия магазин на Пени. Той ще е „ядрото” на феста и там ще се състои официалната изложба тази есен.  

Тракия действа. Търсим капацитета за промяна на средата чрез гражданско участие и до този момент можем да кажем, че това се случва. Хората сами променят заобикалящата ги среда. Сами или чрез диалог с администрацията, това се случва, каза директорът на фестивала Любо Георгиев. В изследването тракийци разкрили от какво имат нужда- още детски площадки, повече места за паркиране, по-ясна маркировка на улиците. Обожават простора и зеленината в района и не искат това да се губи заради презастрояване.

Често панелните квартали са осмивани, пренебрегвани, неглижирани. Схващането за тях е, че са една огромна спалня и хората не искат да живеят там. Оказва се обаче, че реалността е съвсем друга. В Тракия има огромна промяна за последните 25 години. Сивият мрачен панелен квартал се е превърнал в атрактивна градска зона. Промяна, осъществена най-вече от гражданите. Процесите тук са валидни са всички други такива градски зони у нас, а и в Европа, допълни арх. Любо Георгиев. Той поясни, че жителите са взели нещата в свой ръце и сякаш са създали една градска лаборатория, чрез която променят средата. Слагат беседка и пейка задължително там, където има осветление. Оправят зелените площи там, където има вход и изход, за да им е красиво като преминават. Намесите в квартала са навсякъде. Сега тестваме нови методи за взаимодействие, правим го от чисто прагматична гледна точка, каза още арх. Георгиев.

Миналото и настоящето на Тракия тръгват ръка за ръка, каза кметът на района Костадин Димитров, който е роден в панелен блок и в момента живее в квартала. Нужен ни е позитивизъм, нужна ни е оптимистичната гледна точка. Защо човек от Щатите трябва да дойде тук и да ни каже колко ни е интересен квартала, посочи Костадин Димитров арх. Меган Луенбърг, която жива близо година в Тракия и която е част от екипа на ONE ARCHITECTURE WEEK 2016.

В рамките на фестивала ще има намеса в първия парк в квартала, който ще бъде променен според нуждите и желанията на жителите в микрорайона. Става въпрос за градинката край блок №1.

 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. Между другото, One не е лошо като започнат нещо, или да го довършват или да обявят, че даден проект е прекратен. Какво стана с коритото на река Марица? Нали идеята беше да се проведат дискусии, да се предизвика интерес и след това да се пристъпи към някакво решение. И какво стана? Нещо в тази посока случва ли се? Или това беше за миналата година? Тази година друга тема – Тракия. Няколко конференциики, няколко дискусиики и крайния резултат = 0.

  2. Докато хипстърчетата от One говорят за „градски намеси“, корита на реки и разни американски архитекти ни говорят колко трябва да сме позитивни, в Тракия лека-полека си отива най-ценното – просторът и големите поляни. Та кметът да се заеме с това, а не с безкрайни дискусии и помпозни приказки.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина