Привържениците и противниците на проекта сътвориха най-грозната сцена, случвала се някога в Общинския съвет
Излагате се пред цяла България. Намерете консенсус, мислете и за екологията и за втория гребен канал, призова от трибуната гражданинът Петър Кунин
Общинска охрана като ощипана, администрацията тотално изтърва от контрол така наречения дебат
„Пу..а заспала”! Това прозвуча в общинския съвет на Пловдив в днешното така наречено обществено обсъждане на екологичната оценка на проекта за дублиращ гребен канал. Пленарната зала на местния парламент не помни по-грозна, по-вулгарна, по- безрезултатна, по- идиотска на моменти сценка. Не бе дебат за толкова важен градски въпрос, а нещо средно между махленски скандал и препирня между футболни агитки. А гореспомената обида отнесе гражданка, която бе дошла да зададе въпрос и да изрази позицията си срещу идеята за изграждане на съоръжението между съществуващия канал и река Марица. Ругатнята дойде от популярен фен на Ботев, който вече второ обсъждане по казуса защитава яростно и супер децибелно позицията на общината, че тренировъчен канал трябва да има. След като обидената се обърна към тотално шашардисаните от случващото се служители на общинска охрана, те отправиха само забележка към въпросния господин, който продължи с коментарите по време на целия така наречен дебат, без нито веднъж да вземе думата по същество. Представителите на общинската администрация тотално изпуснаха контрола и реда в залата и тя се превърна във врящ котел, в който имаше ругатни, дюдюкания, освирквания и аплаузи, търчане към охраната и откровени истерии. Доводите и резонните въпроси никой не чу, отговор също не последва.
По същество, ако имаше такова въобще, Лъчезар Грозев представи от името на целия експертен екип от специалисти изготвената от тях екологична оценка. Със заключението, че с реализирането на проекта не се очаква неблагоприятно въздействие на околната среда, а дори напротив- подобряването й. Площта на самото съоръжение ще е 105 декара, като се предвиждат още 300 декара площи парк с атракциони. До думите на експертите, работили по оценката, ще бъдат отсечени само 258 дървета, които ще бъдат компенсирани. Според еколозите в залата обаче дърветата са 4 хиляди. Оказа се, че специалистите третират за дръвчета тези, чиито стволове са с диаметър повече от 15 сантиметра. Проектът не е в разрез с екологичните изисквания и закони. Няма 4 хиляди дървета. Има точно 258 дървета, другото са трънки и клонки. Гора на това място няма. Тази зона е просто зелена. Има сериозни компенсаторни мерки. Пак казваме- в тази зона от Натура 2000 няма нищо, което да е характерно за защитена зона, подчертаха експертите.
Ванко Русев се изказа твърдо против проекта и коментира, че изсичането на гората ще влияе дори на спортистите в канала, тъй като ще има проблем с вятъра, който ще клати лодките на гребците и ще прави вълни. Серафим Александров пък защити идеята като подчерта, че екологичната оценка е направена от страхотен експертен екип и е много съдържателна. Като на финал вмъкна, че реализиране на подобен проект без нарушение на някои малки правила не става. Което отключи беса в залата. Противниците на идеята попитаха за какви правила иде реч, но без резултат. За сериозни пропуски на експертите в доклада им алармира Кирил Стоянов от Аграрния университет. Има серия от нарушения на само в този проект, но и в ред други такива, които общината реализира. Трябва да покажем гражданската си отговорност. Нужна е една силна информационна кампания по този проект и за да има демократично решение- свикване на градски референдум, предложи Иван Рамирес. Идеята за референдум се подкрепи от всички противници на проекта.
На трибуната излезе и новият депутат Славчо Атанасов. Идеята за дублиращ гребен канал се роди в периода 2007-2011г., визира собствения си мандат бившият кмет. Днес обаче тя е опорочена. Аз съм на мнение, че втори гребен канал трябва да има, но не във вида, в който се готви да се изпълни- срещу 15 милиона лева и унищожаване на маса дървета. Този проект трябва да удовлетворява всички. И да не е 15 милиона, а 6, както бе смятан по наше време с проекта на арх. Валентин Маринов, тропна екс градоначалникът и посочи самия Маринов, който бе в залата. То бе записал името си в реда за изказвания, но напусна далеч преди да дойде реда му заради грозните звуци и атмосферата в залата. Същото сториха и много други граждани, които бързо прецениха, че градивен диалог няма да има. Сред най-шумните в залата бяха учениците от спортното училище, докарани за агитка от привържениците на проекта за дублиращ гребен канал. Треньорите им обявяваха, че са искали разрешение от родителите им, а самите млади спортисти вдигаха децибелите и видимо се забавляваха, без да вземат отношение по екологичната тема, естествено. Как не ви е срам да използвате децата, чу се от залата. Тук сме, защото ни пука за спорта и бъдещето ни, отговаряха самите гребци. Природозащитници поискаха лицата под 18 години да напуснат залата, но желанието им не бе удовлетворено. Нали искате демокрация, защото да лишавата младите хора от право на мнение и взимане на решение, контрираха от групата на феновете на проекта.
Според Петранка Владимирова има много процедурни нарушения в еко оценката и изготвянето й. Тя е направена на базата на недействащ ПУП, подчерта тя. Нели Арабаджиева пък заяви, че най-важен е въздухът, който дишаме и защо експертите са преценили, че 4-хилядите дървета са предимно издънкови. Големия процент от горите в България за издънкови, това прави ли ги не гори, попита тя екипа, изготвил еко оценката. И подчерта, че когато се отсекат 70 годишни дървета, те ще бъдат компенсирани чак след 70 години, когато засадените на тяхно място израснат до тази възраст. Къде сега е достъпът до природата там- само падащи и гниещи дървета. Повечето от тях трябваше отдавна да минат през санитарна сеч. Дървесната растителност на това място загива, контрираха я веднага гребци.
На трибуната излезе Петър Кунин, който призова за диалогичност и спокойствие. Двете групи се излагате пред България. Бъдете възпитани, изслушвайте се, обърна се към крещящите хора от двете страни на естествено очерталата се барикада в залата той. После посочи, че има много дървесна маса във въпросната зона, която е за сеч, заради безстопанственост от страна на администрацията дълги години. Може би с този проект ще се полагат нужните грижи. Моят призив е само да се намери общ език, да се стигне до консенсус, тъй като с налагане на сила нищо не става. Смятам, че ще ни спъват за големите първенства, ако нямаме втори гребен канал, защото вече сме обещали, а сега аха да се отметнем. Искам да мислите и за екологията и за втория гребен канал, каза от трибуната Петър.
В процеса на така наречения дебат Лъчезар Грозев уточни, че той е екипът, изготвил екологичната оценка, не говорят за компенсаторни мерки, тъй като няма какво да се компенсира. Тази защитена зона не отговаря на изискванията за защитени зони. С проектът ще бъде създадена една изключително добра екологична среда, категоричен бе специалистът. Отговориха му обаче, ще има установени режими и правила и тази с тази оценка целият експертен екип се поставя над тях.
Константин Бобоцов призова да бъдат затворени всички големи спортни инфраструктурни проекти, които все още не са започнали, тъй като залитането на общината по тях не отговаря на националните приоритети. Трябва да се развива масовият спорт, той е по-важен, каза Бобоцов. На трибуната излезе и бившият кмет на район Западен Десислава Желязкова. Тя попита кое е приоритет- атракциите или еко парка. После се обърна към авторите на оценката дали ще се спазят изискванията им от администрацията и подчерта, че това, което се случва с пространството между Гребната и Марица очакват всички зелени зони около канала. Грозев й отговори, че атракциите са минимална част от проекта. И изброи, че те включват панорамно влакче, кула за скокове, детски играчки. Там са и две открити игрища за плажен волейбол, както и зала за такъв. Колкото до контрола- той е в ръцете на самата администрация, РИОСВ и гражданите, надявам се, допълни той. Тогава гражданин се намеси и каза, че експертите трябва да защитават екологичната си оценка не само пред тях, но и пред Европейската комисия. Той обяви, че е внесъл в Европейския парламент петиция със 130 подписа срещу проекта и е говорил с представители на Зелените в Брюксел, които са се позаинтересували силно от казуса. Докажете тезите си пред тях. Колкото до нас- ние ще обжалваме в съда, който ще реши дали проектът е адекватен или не, подчерта човекът, чието име нашият репортер не чу.
Имах опасения за този проект до тази вечер, но вече взех решение- те отпаднаха. Подкрепям го, тъй като оценката е изготвена от едни от най-добрите специалисти. Вече съм За втория гребен канал. Попитайте се кое е по-важно за града. Чух за процедурни нарушения, но мен ме интересува кое ще развива нашия град. Както разбирам от специалистите това ще става не за сметка на природата, а и самият канал е част от природата, каза гражданинът Петър Ников. Подкрепи го Георги Томов, който се представи като жител на Малчика, представляващ целия квартал близо до парк Отдих и култура.
Искаме този канал, тъй като желаем децата да не са на улицата, а да са в среда, в която ще бъдат възпитавани. Този проект ще повиши качеството на живот на пловдивчани, казаха ръководителите на гребните спортове.
След още няколко размяна на коментари, хората в залата започнаха да крещят един срещу друг „Какви сте вие бе, пловдивчани ли сте?”. Не сме против спорта, но когато в един проект има защитени територии трябва да се прави с мисъл и планиране. Такова в този проект отсъства, каза по микрофона Георги Стайков от Зелени Балкани. И попита докато бъде изграден екопарка къде ще бъдат преместени животните, които обитават в момента естествената зона между Гребната и Марица. Става въпрос за приватизиране на зелената зона. Очаквайте хотелите скоро, допълни го природозащитник.
Изказа се и Николай Бухалов. Големият шампион подчерта, че вятърът няма да пречи на спортистите, ако има такъв въобще. Нека се замислим колко хора ходят в момента около Гребния канал и колко по пътечките в тази зона. Аз съм За проекта, сигурно съм пристрастен, но съм огледал детайлно и двете страни. Смятам, че гората там е в изключително лошо състояние, каза златното гребло Бухалов.
На сцената излезе мъж, представил себе си за юрист, който подчерта, че процедурата е опорочена и много лесно ще падне в съда. Той бе категоричен, че няма изискване на световната федерация ФИСА за дублиращ гребен канал при кандидатура за голямо първенство. Този проект противоречи на плана за управление на речните басейни. Вие се поставяте във висша позиция спрямо Министерството на околната среда и водите, предупреди администрацията и авторите на екологичната оценка той.
На финал микрофонът се падна на Георги Сербезов, който попита как се прави екологична оценка, без да има конкретен инвестиционен проект. Той подчерта, че няма и дума за очакваното въздействие от изграждането на 4 паркинга за близо 500 автомобила. С кой Общ устройствен план работихте, след като според единственият действащ на това място може да има само зона за обществено озеленяване. Никъде не се споменава зона за спортни атракции, попита експертите, изработили екологичната оценка. Отговор не последва, тъй като страстите като за край отново се нажежиха. Пенка Попова за завършек вмъкна, че за оценката си екипът от специалисти е взел близо 150 хиляди лева, след което последваха аплаузи към тях от страна на противниците на проекта. За щастие, след закриването на общественото обсъждане, до телесни препирни не се стигна. То само това остана… В крайна сметка дори качествените доводи от двете страни олекнаха, заради безумието в залата. Те бяха входирани в писмен вид от неколцина, но какво ще произлезе от това- не е ясно. Сигурно е едно- че така обществено обсъждане не се прави.
Проекти за нови игрища и комплекси за милиони. Ама като ги построят тутакси ги зарязват без поддръжка и веднага почват да строят нови. Трябва да се въведе правило. Недей да правиш нов комплекс, ако не можеш да го поддържаш сто години напред. Аз пък имам проект за поддръжка на игрището и неговото подобрение за невероятните 400-700 лв. Уж милиони се харчат за спорт ама няма къде да се играе на волейбол освен на платени игрища.
Когато Тотев и администрацията му решат да правят нещо, особено ако то е доста съмнително от корупционна гледна точка, нищо не може да ги спре. Минаха като багер през детска площадка през всички закони и продължават напред. Това изслушване се прави само защото бе задължително, но няма да се съобразят и с една казана дума по него.
Може да ги спре само Страсбург…
Освен този нов втори комарник/блато което искат да направят, сеща ли се някой, че за да се стигне до там, ще са нужни магистрали, паркинзи, и вътре освен кули и ‘атракциони“ ще има и ‘атракционни заведения“ с още по ‘атрактивни цени, липсващи тоалетни, и безброй боклуци……
Did someone said ЪРРРРРРРРРРРР !?!?!?!?!
Велизар е популярен само щот’ е неприкрито прост. Като фен на Ботев малко хора го знаят.
Всеки грамотен човек знае, че Общият устройствен план е „конституцията на градоустройството“ ни. Това инвестиционно намерение е в нарушение с него, което е видно за всички, които могат да четат. То посяга върху 20 годишния ОУП, което трябва да бъде прието със всичките му аспекти- социални, финансови и т.н.