Установено: Има наличие на археология в района на бившата кръчма Рожен
Задължително трябва да има разкопки тук, сочи строителната площадка от северната страна на тунела арх. Божинова
Паулина Александрова
Под съвременните и възрожденски къщи в подножието на Трихълмието, на мястото на бившата кръчма Рожен, има средновековен пласт. Това установи археологическа проверка на място на строителния обект, който стана повод са серия публикации в нашата медия в последните два месеца. От намерените керпичени структури и керемиди там може да се направи предположение, че това са били къщи върху терасиран терен. Това разкри за Под тепето археолог Елена Божинова. Според експертното й мнение тук е имало средновековно обитаване от периода 12-13 век на дълбочина около 2 м. от съвременното ниво. Напомняме, че миналия месец комисия постанови всякакви следващи изкопни работи по обекта да бъдат под наблюдение на археолог. На тази позиция застава Елена Божинова, която сигнализира Министерството на културата за наличието на археология в района. Собственикът на терена категорично отрича строежът да е спиран от институциите.
От направения сондаж е установено наличието на античен пласт като са намерени и няколко фрагмента от по-ранна тракийска керамика, както и от късен период, вероятно Османския. От все още повърхностното разкритие на сондажа личат стена, яма и струпване на камъни, които фиксират обитаване от Късноримския период 3-4 век след Христа. Тези открити структури доказват наличието на запазени археологически структури на мястото и според мен задължително трябва да има пълни археологически разкопки, заяви Елена Божинова. От тук нататък зависи от собственика какви ще бъдат по-нататъшните действия. Тъй като теренът е малък, това би продължило около месец, което по мое мнение не е толкова голямо забавяне, но за сметка на това за първи път ще съберем информация за тази част на тепето, допълни още археологът.
На времето НИПК изнудваха хората с ремонти и строителство около паментиците. Сега археолозите са част от тази мафия. Навсякъде из града има разпиляни всякакви артефакти от разни периоди. Ако на това място не се открие нищо съществено, кой ще плаща неустойките на стоителите? За тази млада дама т.н. археоложка, пришълка в Пловдив разбира се всичко е интересно, най-вече парите, които собственика трябва да и плати за проучването.
Под струпаните камъни и археологически структури от Късноримския период 3-4 век след Христа, археолог Елена Божинова откри и пакетче от захар!!!
Защо това не се споменава уважаеми Журналисти?
Хайде съборете и Стария град накрая, парчета от грънци и кокали ще намерите, де гиди археолози с археолозите!