Медиците: Смятаме, че болницата е управлявана умишлено по този начин, за да обяви несъстоятелност
Директорът на Българския лекарски съюз: Това е айсбергът на безхаберието в местната власт
Част от екипа на болница „Свети Мина” даде официална пресконференция днес. На нея присъстваха директорът на болницата, д-р Карауланова, общинският съветник д-р Учкунова, директорът на Българския лекарски съюз в Пловдив д-р Кръстев и представителят на Реформаторския блок, Пепа Деведжиева.
Първа думата взе д-р Карауланова, която стъпи в длъжността директор на лечебното заведение на 8-ми февруари тази година. Тя обясни, че при постъпването си на работа е заварила в касата на болницата едва 250 лева, запорирани сметки и задължения към 89 кредитора, надхвърлящи 3 милиона лева без ДДС. Карауланова обясни още, че целта и не е да запази работното си място, а да не допусне сливането на „Св. Мина” с Втора градска болница. Така и друга болница ще тръгне по наклонената плоскост, защото макар, че сме погасили 1 милион от задълженията си, едва ли Втора градска ще може да се справи с оставащите над 2 милиона дължими лева, допълни още тя.
След като Община Пловдив отпусна 1 милион лева, с тази сума са били погасени задължения към 50 различни кредитора от 2012 година. Макар тежкото състояние, в което се намира лечебното заведение, екипът е успял да възстанови ревматологичното отделение, което е било закрито миналата година. За да се възстанови „Св. Мина”, Карауланова е изготвила оздравителен проект, планиращ следващите три години. Всички присъстващи на пресконференцията потвърдиха, че никой от общинския съвет не се е поинтересувал от изготвения проект и не са получили становище, макар че болницата е общинска и би следвало такова да бъде получено.
Макар и в момента „Св. Мина” да е далеч от цветущо състояние, то лечебното заведение успява да преодолява трудностите една по една. Все още остават проблемите с недоизплатените работни заплати за месеците април, май и юни, и фактът, че болницата разполага само с един автомобил, който служи като линейка, а 87% от пациентите пристигат в спешно състояние. Макар че спешен център няма, спешните кабинети все още работят денонощно. Д-р Карауланова заяви още, че е изпратила общо 12 доклада и писма до Община Пловдив и общинския съвет, но отговор така и не е получила. Смятам, че умишлено се е водила подобна политика на управление на болницата, без ефективен контрол, за да може да достигне несъстоятелност.
За последното 9-месечие, загубите на болницата са намалели от над 4% до 2.58%, като се включват и старите задължения. Директорът на „Св. Мина” допълни още, че помощта от общината, развняваа се на един милион лева не е била безплатна, тъй като са взели родилния дом на лечебното заведение, а именно АГ „Весела”, което вече е общинска собственост. На няколко пъти се припомни и съдбата на бившата белодробна болница „Кудуглу”, като присъстващите считат, че същата съдба очаква и „Св. Мина”.
Стана ясно още, че зам.-кметът Розалин Петков е обещал да бъдат дадени 2 милиона лева, но едва след сливането на „Св. Мина” с Втора градска болница „Св. Панталеймон”. Ако това се случи, сградата, в която към момента се помещава „Св. Мина” ще бъде отнета като актив и ще стане общинска собственост. По този въпрос д-р Учкунова бе категорична, че по нейно мнение, сградата е апетитна за частни структури и тя може да се отдава под наем или дори да се продаде. Тя бе категорична, че на гласуването утре ще застане плътно зад Карауланова, защото мотивите на директорът на болницата доказват нуждата от лечебното заведение, което се грижи за социално слаби и хора от малцинствата.
Стана ясно още, че има няколко фактури, които са незаприходени, но са платени. Случаи като тези се оказаха нееденични, тъй като преди време „Св. Мина” е изплатила 40 хиляди лева задължения към фирма, която е извършила ремонт, но парите вместо да отидат в сметката на фирмата, са потънали в частта банкова сметка, а в момента се водят съдебни дела по случая.
Предпоследен думата взе директорът на Българския лекарски съюз в Пловдив, д-р Кръстев, според когото това е айсбергът на безхаберието в местната администрация. Това е икономически фалит, дирижиран във времето. Трябва силен финансов контрол, а не подобно нещо, категоричен бе той.
На финал, Пепа Деведжиева заяви, че няколко пъти е канила кмета на Пловдив, Иван Тотев и Розалин Петков на среща с управителния съвет и екипа на „Св. Мина”. Тя заяви, че в подобна ситуация е нужна диалогичност, тъй като в разговора може да се роди решението на проблемите. Освен това все още не е ясно кой ще бъде новият директор ако Карауланова бъде освободена. Не ни трябва пазач, който да подпомогне сливането на двете болници. Новият директор трябва да бъде по-способен, но ако е такъв, защо никой не казва името му?, заключи Деведжиева.д
Само агонията ще продължи. Приходи се правят с пациенти. Пациентите идват при лекарите. Имат ли достатъчно качествени лекари?