Арх. Веселин Русев: Необходимо е кметът да обединява и свързва хората с ясна визия
Арх . Веселин Русев Русев е роден на 16.03.1970 г. Завършил е средно образование специалност Архитектура в Строителен техникум Пловдив. През 1995г завършва Архитектура в Университета по Архитектура, Строителство и Геодезия, степен Магистър, със специализиран профил “Опазване на Архитектурното наследство”. През 1996 г. – професионална стаж-практика Реставрационна дейност и архитектурно наследство в селище ' Saint Victor la Coste ' в Авиньон , Франция. През 2000 г. основава и работи като практикуващ архитект в „Арджи Проджектс“. Носител е на международни и национални отличия и премии в областта Архитектура. Женен, живее и работи в Пловдив. Кандидат за общински съветник в листата на МК "Здравко Димитров – Да решаваме заедно".
Г-н Русев, включен сте в листата за общински съветници на коалиция „Здравко Димитров – Да решаваме заедно“. С какво ви спечели неговата личност?
Преди това ме спечели Пловдив! Важен е за мен не само за това, че тук е живеят и моето семейство, и моите приятели ! Пловдив, като град с много история и наследство заслужава голямо внимание за мен, за нас, за България и Европа. Той е град с огромни и многобройни предизвикателства. Тук гражданите живеят в несвързани мехурчета с много уязвимост. Районите с ромската общност имат “невидими стени” с малко взаимодействие с останалата част на града. Има и други уязвими хора в града, малки деца, възрастни и не само спрямо възрастова категория , но и като съсловия. Гражданите са уязвими и загубват достойнството си и потенциалът им остава неразкрит. Пловдив има нужда да се трансформира по отношение и съпричастност с Европа. Важно е да се учи от други градове, да търси високите постижения в спорта, науката, творчеството, бизнеса и администрацията. За да бъде град с иновативен характер и град на визионери. Но отговорът ми на въпроса е, че за да решаваме проблемите на Пловдив успешно, аргументирано и правилно, се изисква дисциплина, енергия, отдаденост, контакт, отношение и отговорност, която личността г-н Здравко Димитров притежава. Тези качества в него не остават скрити . Те са доказани в годините от началото на нашето познанство, което доказва неговото отношение, постоянство в характера и желание за просперитет на града ни! Екипността му е присъща и за това мотивацията е обединяваща и ясна: “ Да решаваме заедно“ .
Какви според вас са качествата, които трябва да притежава един общински съветник?
Доказани качества: съдържателност и визионерство, дисциплина и енергия, себеотдаване, контакти и екипност, отношение и отговорност. Необходимо е много повече от експертност в определени области, необходими са качества, които да обединяват и свръзват хората с ясна визия и синтез!
Вие сте архитект и имате ясна визия за проблемите в града. Какво ви дразни най-много?
Споменах „синтез“. Считам ,че работата ни трябва да е в рамките на "синтеза", който съдържа в себе си поне тези четири основни пункта: Сливане (обединяваща различни групи граждани), Трансформация (променяйки градските пейзажи, така че младите хора да имат причината да останат и да развият и реализират своите умения), Съживяване (привеждане на материалното и нематериалното наследство в съвременния контекст, а не само като туристическа дестинация) и Релакс (връщане към европейските ценности, добра е засега културата на "Aйляк", турската дума за израз за по-спокойнто отношение към живота).
Културата е задължителен елемент в цялостта на четирите пункта. Приоритетът на този елемент е особено важен, така както и интересът на живеещите в тази урбанистично-социализирана структура наречена “град”.
Акцентът върху бохемския дух на творчески град са били достатъчни на този етап за Пловдив, но това вече отдавна не е достатъчно. Омаломощават се творческите и артистичните ценности в града, в материален и духовен аспект, а това трябва да се промени с решимост и отговорност, използвайки културата като един от инструментите за промяна.
Като архитект, одобрявате ли префасонирането на Античния театър, което предстои?
Обществото бе взривено от намеренията на местната власт. Съживяването и социализацията на такъв вид културни ценности в съвременен контекст се решава в полза и преди всичко на гражданите на Пловдив и на втори план като туристическа дестинация.
Античният театър трябва да „прозира“ и максимално да присъства визуално. Говоря даже и чисто физически – просто и лесно да се възприема мащаба му от хоризонта на човека. Той е сърцето на Пловдив и ние гражданите, трябва да се събуждаме горди че сме част от това наследство. За мен това е категорично. Опазването му е също важен въпрос. Да се поучим от прекрасни примери, а не да показваме неразбиране и фалшива експертност. Като макро връзка в контекста споменавам факта, че Г- н Здравко Димитров и екипа споделиха кръгла маса на темата „Интелигентният град: икономически, екологични и социални измерения” на която своето експертно отношение споделиха уважаваните от мен лектори: председателят на Съюза на икономистите в България – проф. Кръстьо Петков и доц.арх. Веселин Дончев от Институт за местно и регионално развитие. С термина "интелигентен град" се идентифицира този тип устойчиво развитие на градовете, които служат по възможно най-добър начин на своите жители. Тук в гледната точка пак е интегриран синтез : институции, икономика, мобилност, околна среда и управление.
Бяхте и консултант в един от проектантските екипи, които обжалваха конкурса за Втори гребен канал. Тези дни Административният съд в Пловдив отмени решение на РИОСВ Пловдив, с което е прието да не се извършва екологична оценка. Как ще коментирате опитите да бъде променен Общия устройствен план на Пловдив в границите на територията на спортен комплекс "Отдих и култура" и „зеленият дроб“ на града да бъде застроен?
Бях водещ на проектантския колектив, който бе участник в конкурса за Втори гребен канал и който прерасна в обединението “Гребен канал за Пловдив“. Консултант на екипа беше арх.Валентин Маринов. По темата е писано неведнъж. Моята позиция е ясна и непроменена. Съхранявахме средата на зоната която попада в защита Натура 2000. Опазването на природата, “зеленият дроб“ е наше задължение. Наситеността на строителни намеси и излишното харчене на пари е парадокс, който поражда подозрителна противоречивост.Това обаче природата няма да ни го прости. Грешим, че ще вземем нещо безвъзмездно от нея.
През септември Камара на архитектите в България организира на Пловдив Архитектурния пленер "По моста", на който вашият проект беше класиран на второ място…
Професионалните организации полагат усилия, но това, което се прави не е достатъчно. Нуждата от обединение и трансформация и общ синтез е не само за града ни, а е отнесено и за професионалните организации. За това бе и участието ми в този пленер, да изразя своя гражданска позиция, емоции, инспирации и тематични проучвания, даващи възможности за контакт, съединение и връзка между нас жителите на града. Очакванията ми бяха други, но сега няма да се впускам в подробности. По важно е следното: В града да има общуване. Пловдив има нужда да задържи в града талантите си, личностите си, професионалистите си, а форумите са изразното им средство и контакт с обществото. Връзката между организатори, граждани и участници трябва да бъде търсена. Те трябва да общуват свободно с идеи и концепции, позиции, знания и интереси. Това разбира се не трябва да остане на хартия, а трябва да бъде преоритет за местната власт, за да може идеите ни да са полезни за нас самите. Да бъдат реални!
Девизът на предизборната кампания на Здравко Димитров е „Да решаваме заедно“. Как лично вие бихте го изпълнили със съдържание?
Като архитект намирам за призвание да изпълвам идеите си със съдържание, форма, структура и естетика. Сега ние трябва да трансформираме и съживяваме, да сливаме и релаксираме. Да направим този вид „синтез“. Това е личностно съдържание.
Вярвам, че архитектът е предимно визионер, а не политик. През 2007г. представяхме, заедно с още някои мои колеги България за първи и единствен път на Световно архитектурно биенале във Венеция. Там имаше рекламен слоган със следното съдържание “Архитектурата е политика“. Това е доказано твърдение, а не само семиотичен и рекламен приом. В архитектурата има от всичко, макар и да не харесвам определения за нея, така както и политическите клишета. „Да решаваме заедно“, е мотивация и призив , а не девиз и нека гражданите на Пловдив решат ще стане ли това реално.
Източник: Микс нюз
А защо не покажете вашето лице „член на КАБ“ за да видим ……имате ли право да се изхождате …
Да си беше написал името „другарю“ член на КАБ.
Тази личност, която се нарича архитект защо не каже, защо е дадена на дисциплинарната комисия на КАБ.Отнето и е второто място на архитектурния пленер „По моста“ и е задължен да върне наградата.ПОВТОРИЛА е разработка на ИЗВЕСТЕН ЯПОНСКИ АРХИТЕКТ – 100%. Този човек е срам за архитектурната гилдия,а е кандидат за ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИК.