Асоциация „Голям брат, Голяма сестра – България“ отбеляза 5-и декември – Международен на доброволеца, с ежегодната си Церемония по награждаване на най-активните доброволци на организацията. Тази година, събитието имаше и нов акцнет – в него бяха отличени и няколко доброволчески инициативи на други организации, реализрани на територията на Област Пловдив.
Призовете за доброволци бяха в няколко категории – за „Летящ старт“, „Дебют“ и „Цялостен принос“ и бяха връчени от изпълнителния директор на Асоциацията – г-жа Лена Карналова. В категорията „Летящ старт“ бе наградена Лилия Вахид – един от най-активните доброволци в Кампанията за психично здраве на младите хора „Зад усмивките“, която освен, че подготви множество уъркшопи по различни теми, в продължение на няколко месеца пътуваше от Стара Загора до Пловдви, за да ги реализира, заедно с други доброволци от организацията.
В категорията „Дебют“ бе отличена Мария Георгиева, която също се присъедини към Асоциацията през 2024 г. Мария е фотограф по призвание и част от доброволческите и активности са свързани именно с това нейно хоби. С помощна на други доброволци, тя организира благотворителна фотоизложба и събра над 3000 лв., които бяха дарени на талантливи деца в неравностойно положение.
Кристина Рогошева заслужено получаи приз за цялостен принос, не само към работата на “Асоциация „Голям брат, Голяма сестра – България“, но и към развитието на доброволчеството в Пловдив. Кристина е неуморен доброволец от близо десетилетие, а почти всеки, който има е имал досег с доброволчеството в града, я познава като Криси от „Пловдив чете“ и момичето, което винаги намира време да помогне.
За първи път в Церемонията, бяха отличени и най-добрите местни доброволчески инициативи от област Пловдив, реализирали се в рамките на „Академия за работа с доброволци“ – една от инициативите на Асоциация „Голям брат, Голяма сестра – България“ през 2024 г., целяща изграждане на капацитет за работа с доброволци от страна на местни организации, институции и неформални групи. Призовете бяха връчени от Юлия Петкова – координатор проекти в Асоциацията.
В тази категория се състезаваха 16 инициативи. Финалистите бяха избрани чрез гласуване в социалните мрежи: На трето място се класира инициативата “Bark & Brunch” по идея на Станислава Петрова, студент в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. По време на събитието, деца с аутизъм, ADHD и други специфични потребности получиха възможност да прекарат време и да игряат с бездомни животни, отглеждани в приют. Освен, че децата намериха нови приятели и имаха възможност да се забавляват, няколко кученца срещнаха и своите осиновители по време на събитието.
„Арт терапия“ бе инициативата, класирина на второ място. Тя се осъществи от фондация „Поглед“ по идея на Мария Матанска. „Арт терапия“ се реализира в Дома за стари хора „Св. Василий Велики“ в Пловдив, където Мария и други доброволци организираха творчески занимания с възрастните хора, целящи да осмислят ежедневието им и да скъсят дестанцията между поколенията.
Най-много подкрепа получи Общинският младежки съвет – Асеновград със своята инициатива „Изчисти реката на града, с история богата“ по идея на Димитрина Стойчева. 20 доброволци от Асеновград организираха екологична акция, по време на която, събраха 30 чувала с отпадъци и обединиха много млади хора от града около каузата за по-чисто бъдеще.
В края на Церемонията, изпълнителният директор Лена Карналова благодари на всички доброволци и съмишленици на организацията и отбеляза, че „Доброволците трябва да споделят своите истории и техните лица трябва да бъдат показвани, тъй като обществото има нужда от добри примери, а доброто е заразно“.