Бирата и хумора под тепетата вървят ръка за ръка повече от два века
С 34 изпити кенчета откриха карикатурната изложбата „34 пълни и 11 празни халби“ в рамките на Две-три бири фест
Първата бира в Пловдив, знаете, е произведена през 1881 година, а първото хумористично издание „Кукуригу“ излиза през 1882 в града, така че те са си заедно от врем оно и вървят за ръка под тепетата. С тези думи големият пловдивски карикатурист Ириен Трендафилов* даде символично начало на изложбата „34 пълни и 11 празни халби“ в рамките на Две-три бири фест, съобщи Капана.бг.
Десетките гости на Ириен и специално дошлите за феста фенове на интелигентния хумор, веднага приеха предизвикателството на автора и гласуваха с празни кенчета за най-яката карикатура на 4 етаж в културното пространство Склада в Тютюневия град. Преди всеки да даде вота си за едно от 19-те изложени произведения „на смешно-биреното изкуство“ с удоволствие изпразни кенче в гърлото си, а някои и по две –три.
„Благодаря на организаторите от Под тепето и Котка и Мишка за поканата да се включа в бирения фест с тематична изложба. Аз се потопих много на дълбоко в темата и опитах доста и различни видове бира. А както знаете тя върви освен с пържени картофки, преди и след ракия, и с много други работи… Та, тази изложба малко ми коства здравето на черния дроб 😉 За този бирен фест дадох всичко от себе си!
Желая на организаторите успех и тази изложба да стане национална след това и международна,“ каза карикатуристът Ириен Трендафилов по време на откриването.
Още преди официалния старт на изложбата бяха откупени част от карикатурите. Най-вероятно от членове на Бирената партия, чийто Манифест Ириен цитира на церемонията с халба в ръка.
Ние няма да ви го цитираме целия. Ще завършим само с чл.2, ал.1 „Всеки който е готов да почерпи е добре дошъл.“ И „Чрез светло пиво към светло бъдеще.“
*
Ириен Трендафилов е геолог, мениджъри карикатурист. Роден на 12.02.1955 година в Пловдив. Завършва (1981) Московския геологопроучвателен институт, специалност „Проучване и добив на радиоактивни и редки елементи“. Работи като геолог, технолог, главен инженер и директор на Миннодобивно предприятие; гл. технолог на ПСОВ; директор на ДППЛ и на фирма „Апитрейд“ в Пловдив.
Първата си карикатура публикува (1968) във в.“Отечествен глас“. Печата в почти всички български и руски вестници. Член на Съюза на българските художници, секция „Карикатура“ (1988). Има (2002-2005) собствена рубрика във в.„Труд“. Прави самостоятелни изложби в Пловдив (1981,2001, 2016), Ботевград(2010), Асеновград (2014, заедно с Чочо Пеев), Лом (2015) и Москва (2015,2016). Участва в национални и международни изложби и конкурси. От месец май води рубриката „Карикатурен прозорец“ в сайта Под тепето.
Отличен с голямата награда на Национална изложба на карикатурата (2010); Първа награда в гр. Кубрат и Москва, Русия(2012), на „Фестивал на усмивката“ в София(2014), на Национален конкурс в гр. Кубрат (2016), на Международен конкурс „Къща на мъдрите хора“ в Асеновград (2017). Печели специална премия в Русия и Италия (2011, 2013) и в Македония (2016). Носител на много втори и трети награди, на Награда за еротична карикатура на Национална изложба на карикатурата (2013), на Наградата на името на Доньо Донев на Национална карикатурна изложба (2016), на Награда за най-добра карикатура UEFA EURO 2016, Китай. Селектиран в много изложби в Македония, Италия, Белгия, Русия, Турция, Мексико, Украйна, Хърватия, Гърция и други.
Карикатурист на годината за 2018 на Дома за хумор и сатира – Габрово, Специална награда на конкурса в Кипър на тема „Маслината 2018“, Награда на името на Велко Велков на конкурса в Кубрат 2018-а.
Пълната галерия от откриването на изложбата може да разгледате в Капана.бг.