ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
БългарияНовини

Вярно ли е, че за половин година в България са внесени 2,6 милиона тона яйца от Украйна

Източник: factcheck.bg

Твърдение:

Георги Тахов, служебен министър на земеделието, пред български журналисти в Брюксел на 23 септември по време на Съвет „Земеделие и рибарство“:

Имах няколко срещи с браншовата организация на птицевъдите в България. На база техен анализ, който впоследствие се мултиплицира, и през проверки и анализ на земеделското ни министерство – само за първите 6 месеца в България са внесени над 2 600 000 (два милиона и шестстотин хиляди) тона яйца от Украйна, което е пет пъти повече, отколкото за същия период на миналата година. Те са внесени и се продават на цени, които са под пазарните. Което води до голямо напрежение в сектор „птицевъдство“. Това са пресни украински кокоши яйца за консумация. Което освен голямото напрежение доведе и до доста фалити на наши птицеферми. И това бе причината да поискаме това ограничаване от вноса.“

Вижте видеото тук:
https://newsroom.consilium.europa.eu/permalink/256518

Данните са придобити както от бранша, така и от производствените карти, които са в Министерството на земеделието, допълва служебният министър.

Твърдението, че в България са внесени 2,6 милиона тона яйца от Украйна е възпроизведено от редица онлайн медии. Някои от тях имат свои кореспонденти в Брюксел. Други се позовават на тези кореспонденти или на видеозаписа с изказването на министър Тахов, наличен в сайта на Съвета на ЕС.

Приоритет за медиите обаче е информацията, че България е поискала спиране на вноса на украински яйца или че подкрепата за Киев не трябва да бъде за сметка на българските производители. Има и заглавия че Европейската комисия е разрешила прехвърлянето на неизползвани от България 90 милиона евро от предишния финансов период по Програмата за развитие на селските райони.

Твърдение, което съдържа същото число, е публикувано още на 23 март 2023 г. в сайта „Агро новините“. Там обаче се говори не за 2,6 милиона тона, а за количество – 2,6 милиона яйца от Украйна.

Информацията гласи следното:

„В България са внесени над 2,6 млн. яйца от Украйна, които не се проверяват в търговските обекти. Има нарушения по тяхното пласиране и се маркират с друг произход“, обяви председателят на Съюза на птицевъдите в България Ивайло Гълъбов.

През август българските птицевъди поискаха пълна забрана за внос на украински яйца в България. 

Проверка:

Споменатото от министър Тахов количество украински яйца, внесени в България, превишава хиляда пъти действителното. В своето изявление пред медиите към действителното число, министър Тахов добавя три нули. Това става ясно от писмен отговор от говорител на Европейската комисия, получен след запитване.

Действителните данни могат да бъдат открити в сайта на Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ в Европейската комисия. Там са дадени в реално време данните за търговията между ЕС и трети страни. Могат да бъдат проследени и количествата, пристигащи в отделните държави членки.

Неверните данни, които министър Тахов съобщава за вноса на яйца от Украйна, са с последна актуализация 12 септември 2024 г. От тях става ясно, че в периода между януари и август в България са внесени 3 766 тона украински яйца.

Разбивките по месеци за 2024 г. са както следва:

Януари – 562 тона
Февруари – 449 тона
Март – 483 тона
Април – 583 тона
Май – 311 тона
Юни – 230 тона
Юли –762 тона
Август – 384 тона

Ако бъдат събрани количествата, внесени от януари до юни – първите шест месеца на годината, сборът ще бъде 2 618 тона. Това е малко над 2 600, но не и над 2,6 милиона тона. Ако има милиони, това са килограми – 2 милиона и 618 хиляди килограма.

През първата половина миналата година у нас са внесени 472 тона яйца от Украйна, става ясно от същата справка – 247 през март, 57 през май и 168 през юни. През януари, февруари и април не е имало внос.

Думите на министър Тахов, че през първата половина на тази година броят на внесените яйца се е увеличил петкратно в сравнение със същия период на 2023 г. отговарят на истината. Внесените през първото шестмесечие на миналата година 472 тона са между 4 и 5 пъти по-малко от 2618 тона, колкото е действителният внос за същия период на 2024 г. 

България е сред най-големите вносители на яйца от Украйна за 2024 г. сред страните членки на ЕС  За периода от януари до август повече яйца са внесли само Нидерландия, Полша, Латвия и Италия. Общо от януари до август т.г. в ЕС са влезли 37 217 тона украински яйца. Това означава, че вносът в България е малко над 10 на сто от този в ЕС.

Европейските търговски мерки и чувствителните продукти

Автономните търговски мерки (АТМ) по отношение на Украйна бяха приети през 2023 г. от страните членки (Съвета) на ЕС. Те предвиждат суспендиране на митата и квотите за украинския износ, като в момента действието им е до 5 юни 2025 г.

Същевременно бе решено Европейската комисия да задейства „внезапна спирачка“ и да върне митата върху чувствителните продукти от Украйна, ако вносът им надвиши обемите от втората половина на 2021 г. и от календарните 2022 и 2023 г. Чувствителните продукти са птиче месо, яйца, захар, овес, царевица, едрозърнест булгур и мед. „Внезапната спирачка“ се задейства по искане на една или повече държави членки, но след извършване на подробна проверка и потвърждение на достоверността на информацията.

Ако някоя страна поиска това, вносът на определен продукт може да бъде и временно спрян, но след оценка на ситуацията.

До този момент Комисията е задействала „внезапна спирачка“ за овеса, яйцата, захарта, едрозърнестия булгур и меда. Но не е спирала вноса на нито една от тези стоки.

Искането на България вносът на яйца от Украйна да бъде спрян изцяло се проучва от Комисията. Решение до този момент не е взето. Според министър Тахов по време на Съвет „Земеделие“ искането ни е било подкрепено от Румъния.

БСП и „Възраждане“ – срещу вноса от Украйна

БСП и „Възраждане“ са двете български партии, които най-често и най-активно се изказват против вноса на продукти от Украйна.

Така например на 19 април 2023 г. „Възраждане“ призова българското правителство да спре незабавно вноса на зърно и слънчоглед от Украйна.

„Да се внася от Украйна не е решение на българската държава, а на Европейската комисия. Вносът на украинско зърно доубива българското производство и българските производители нямат пазар, за да реализират родната ни продукция.“, пише в позицията на партията.

На 14 септември 2023 г. „Възраждане“ и БСП обявиха за национално предателство решението на Народното събрание да отпадне забраната за внос на зърно от Украйна у нас.

Това, което се случва, е заради интересите на малка част от предприемачите в България, които искат да се захранят спо-ниска суровина от Украйна“, казва лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова окачествява стъпката и като провокация към ЕС.

Само преди месец – на 7 октомври, водачът на „Възраждане“ в Габрово Даниел Петров заявява, че партията, заедно с останалите членове на групата „Европа на суверенните нации“ в Европейския парламент, ще работи за отмяната на регламента на ЕП и Европейския съвет, който касае либерализираната търговия с Украйна. „Възраждане“ има трима евродепутати в тази група.

Вносът на чувствителни продукти от Украйна в България

През 2024 г. освен яйца България е внасяла от Украйна и от останалите 6 чувствителни продукта. Отбелязаните в данните на Европейската комисия са от различни периоди в зависимост от продукта.

  1. Захар – 110 898 тона за периода октомври 2023 г. – август 2024 г. Така България е най-големият вносител на този продукт от Украйна сред членките на ЕС. 
  2. Пилешко месо – 394 тона за периода януари-август 2024 г. По този показател България е на 15 място в ЕС.  
  3. Царевица – 7351 тона зърнен еквивалент между юли 2023 г. и август 2024 г. – едва 0,04% от вноса на украинска царевица в Общността. 
  4. Овесени ядки – 30 тона зърнен еквивалент между октомври 2023 г. и април 2024 г. По този показател сме на последните места сред страните членки. Данните на Европейската комисия показват, че България е внасяла за посочения период овесени ядки единствено от Украйна.
  5. Едрозърнестият булгур е включен в една група заедно с пелетите и зърното. Вносът от тази група от Украйна в ЕС за периода юли 2023 г. – август 2024 г. е 39 610 тона. Няма данни за вноса от тази група в България.
  6. Пчелен мед – 815,9 тона за периода януари-октомври 2024 г., като по този показател сме на 12-о място в ЕС. В целия Европейски съюз за този период са внесени 46 313,9 тона мед от Украйна. Тук делът ни е 1,76% от европейския внос.

Проверено:

Министър Георги Тахов завишава хилядократно действителното количество украински яйца, внесени за българския пазар. Действителните данни са налични в сайта на Генерална дирекция „Селско стопанство и развитие на селските райони“ и са хилядократно по-ниски. България е на пето място по внос на украински яйца в ЕС.

Автор: Момчил Инджов

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина