БългарияНовини

България е в долната петица за скорост на интернет в Европа

Ново проучване разкрива кои части на Европа са с най-бърза и най-бавна скорост на зареждане на интернет, съобщава Hicomm. Къде се класира нашата страна?

Прекарваме средно над шест часа на ден в интернет. Това може да бъде много продуктивно използване на времето ви или вбесяващо преживяване, в зависимост от това дали интернет връзката ви се бави. И изглежда, че държавата, в която живеете, може да бъде ключов фактор за това дали ще се насладите на това преживяване или не.

Използвайки данни от инструмента за проверка на скоростта на зареждане на страниците на Google, службата за сравнение BusinessComparison проучи средната скорост на зареждане на уеб страници на настолни и мобилни устройства за всяка европейска държава, като скандинавските страни доминират в челото на класацията.

Швеция е на първо място с най-бърза скорост на зареждане на десктоп страници от 3.74 секунди, следвана от Финландия (3.84) на второ място – първата страна в света, която през 2010 г. превърна достъпа до интернет в законно право за всеки гражданин. На трето място се наредиха Дания и Латвия със средна скорост от 4 секунди. На пето място се нареди Литва (4.14), следвана от Швейцария (4.23).

По отношение на скоростта на зареждане на мобилни устройства Швеция отново се представя най-добре със средна скорост от 7.48 секунди.

В дъното на класацията времето за зареждане почти се удвоява в Турция (10.22), която получава най-лошия резултат, което според доклада се дължи на зависимостта от доста стари кабели. България (9.38), Румъния (8.59), Кипър (7.18) и Полша (6.09) допълват долната петица.

Същите държави – в същия ред – се представят най-зле и по отношение на скоростта на зареждане на интернет в мобилни устройства, като Турция отново е с най-бавно време за зареждане – 13.19 секунди.

Защо скоростта на зареждане през мобилните устройства е по-лоша?

Един от ключовите фактори е скоростта на мрежата, използвана от мобилните устройства, която може да бъде по-бавна от фиксираните широколентови връзки, тъй като мобилните мрежи имат ограничения, които влияят върху скоростта на прехвърляне на данни. Освен това хардуерът на мобилните устройства обикновено е по-малко мощен от този на настолните компютри.

По-малкият размер на екрана и по-ниската разделителна способност на мобилните устройства означават, че може да се наложи уебсайтовете да зареждат различни елементи или оформления, което допринася за по-дългото време за зареждане. Браузърите на мобилните устройства може да не са толкова оптимизирани, колкото тези на настолните компютри, което се отразява на скоростта, с която се визуализират и обработват уеб страниците. Разликата в скоростта на зареждане може да изглежда просто като проблем за удобство на някой, който сърфира, но това не е така: тя може да окаже сериозно въздействие върху онлайн присъствието на предприятията и работещите отдалечено.

Как да ускорим зареждането на страници?

Все пак има някои съвети, които можете да използвате, за да заредите страницата по-бързо – и те не изискват да се преместите в друга държава. От страна на потребителя използването на най-новата версия и периодичното изчистване на кеша и бисквитките може да помогне за повишаване на производителността. Затворете фоновите приложения и деактивирайте ненужните разширения на браузъра, тъй като те могат да повлияят на общата скорост.

Инсталирането на блокери на реклами също може да подобри времето за зареждане, като сведе до минимум въздействието на рекламите. Освен това се уверете, че рутерът ви е разположен централно и далеч от препятствия, за да се постигне оптимална сила на сигнала. Ограничете броя на устройствата, свързани към вашата мрежа, като изключвате тези, които не се използват, за да освободите честотна лента.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина