АктуалноБългарияГрадътКултураНовини

Валентин Дишев прие на колене Орфеевия венец – ВИДЕО

„Четенето е универсален ключ към миналото, настоящето и бъдещето. Четенето е шперц към човешката душа. Четенето е дар от боговете. Наш дълг е да го пренесем към следващите поколения… Организаторите на „Пловдив чете“ и Община Пловдив удостояват с „Орфеев венец“ за изключително високи заслуги в съвременната българска поезия Валентин Дишев.“ – с тези думи министърът на културата Кръстю Кръстев връчи престижното отличие по време на откриването на най-големия литературен фестивал на България снощи на Античен театър.

Припомняме, че по традиция на този форум се връчват „Орфеев венец“ – награда за високи постижения в съвременната поезия и „Златна четка“ – награда за най-добро художествено оформление на книга. Водещ на церемонията бе журналистът Даниел Ненчев. 

Поетът, издател, визуален артист и журналист Валентин Дишев прие признанието на колене и каза, че тази награда не е само негова.

Има хора, които смятат, че когато пишат някой надзърта над рамото им и им диктува. Разбира се това е смешно и горделиво. И най-вече богохулно, защото те смятат, че Той надзърта над рамото им. Наистина, когато пишеш някой настоява да изречеш определни неща, но този някой е твоята история. Ти говориш чрез своята история, изричаш своята история чрез словото. Поне 14 от носителите на „Орфеев венец” са част от моята история“, каза в емоционалното си слово Дишев.

Той изрази специална благодарност към предшествениците си и „Божана Апостолова, която ме научи, че нещата може да се случат само с пълно себераздаване„.  

Валентин Дишев призова да спрем да насочваме любовта си към миналото, защото така за настоящето и бъдещето остава омразата.

А само тази любов в настоящето дава вяра и надежда за бъдещето.“

Наградата за илюстрация и оформление на книга „Златна четка” тази година бе присъдена на Дамян Дамянов. Призът му връчи зам.-кметът по култура Пламен Панов.

Оформлението на една книга е също толкова важно, колкото и нейното съдържание, подчерта Панов и допълни, че Община Пловдив ще продължи да подкрепя литературния фестивал.

Ролята на художника-илюстратор е изключително важна, защото по корицата читателите избират и така се решава съдбата на самите книги„, напомни носителят на Златната четка.

Само духовните хора могат да вървят напред и да успяват, с тези думи на древната сцена описа радостта си от откриването на „Пловдив чете“ създателят на фестивала Божана Апостолова

Специално признание от нея получи двигателят на фестивала Гери Георгиева.

Георги Господинов гостува през юни на „Пловдив чете“

След награждаването събитието продължи с концерт – подарък на група „Остава“.

Много богати на литературни събития ще бъдат дните до 25 юни 2023 г. Те включват срещи с писатели, преводачи, художници, четения и творчески събития, премиери на нови книги, дискусии, изложби, концерти, арт работилници и рецитали. Тази година гостуват знакови за българската литература имена като Георги Господинов, Иван Ланджев, Елена Алексиева, Георги Борисов, Мария Касимова-Моасе, Цвета Делчева, Радослав Бимбалов, Пламен Асенов, Елин Рахнев, Галина Вълчева, доц. д-р Александър Гьошев, Едвин Сугарев, проф. д-р Светлана Стойчева-Андерсон, Спаска Попова и мн. др. По традиция ще се включат и множество чуждестранни автори и преводачи. Специален гост ще бъде Н. Пр. Кристина Кувая, посланик на Финландия.

За детската аудитория ще има специални представяния на детски книги – на Иванка Могилска, Петя Кокудева с работилницата на мечока Дърабъра, Рисуваме заедно – шарено ателие с Мария Петрова , Нели Маргаритова с „Приказки за чуруликане“ и още десетки представяния на книги и ателиета по четене и рисуване за малчуганите. Ще се състои традиционното от няколко години връчване на наградите „Читател на годината от 5 до 105“ на Народна библиотека „Иван Вазов“.

А Днес се открива Алея на книгата на пл. Централен

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина