Екоинспекцията отговори на част от въпросите на Христо Иванов и ДБ
„Считано от 7 октомври е преустановена доставката на животинска тор и съответно зареждането на ферментаторите. Двата блока, в които се съхранява силажът, са празни, а в перколатната вана има минимално количество течност“
На 12 октомври тази година на основание Закона за чистотата на атмосферния въздух със своя заповед директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив (РИОСВ – Пловдив) наложи принудителна административна мярка (ПАМ) на оператора „Билд инвест сит“ ООД, с която се спира дейността на биоцентралата в село Труд, считано от датата на връчването й. Това припомниха от инспекцията в прессъобщение до медиите, след като в поденеделник Христо Иванов поиска оставката на министър на околната среда и водите Емил Димитров пред сградата на РИОСВ под тепетата, а активисти на ДБ настояха актът за спиране на централата да стане публичен.
Труд в протестна готовност: Биоцентралата в селото не е спирала да работи
Според Екоинспекцията, инсталацията е в процес на постепенно безопасно извеждане от експлоатация под надзора им, с цел превенция на взривоопасни ситуации, свързани с неприключилата ферментация на остатъчната смес в реакторите, както и предотвратяване на неорганизирани емисии извън границите на обекта.
„Дебитът на производствения биогаз към момента е спаднал до 80%. Считано от 7 октомври е преустановена доставката на животинска тор и съответно зареждането на ферментаторите. Двата блока, в които се съхранява силажът, са празни, а в перколатната вана има минимално количество течност. Извършва се регулярно извозване на течна и твърда фракция биотор, като твърдата фракция се съхранява на бетонирана площадка в биг-бегове. На площадката и извън границите й не се усеща характерната за производствения процес миризма. След спадане на дебита на произвеждания биогаз под 20% от оптималното производство ще бъде изключен и когенерационният модул, с което ще се преустанови подаване на ел. енергия към „ЕВН“ ЕАД,“ уточниха от РИОСВ.
Те напонят, че срокът на действие на принудителна административна мярка за спиране дейността на биоцентралата е до писмено потвърждение от РИОСВ – Пловдив, че дружеството е предприело необходимите действия за недопускане при никакви обстоятелства на миризми и газови емисии от процесите на съхранение на суровини и течна фракция от ферментационния продукт. Както и до потвърждение от министъра на здравеопазването, че липсва опасност за здравето на хората.
Собственикът на дружеството обжалва по съдебен ред предварителното изпълнение на заповедта за спиране, но с определение на Административен съд – Пазарджик жалбата му беше отхвърлена.