Прокуратурата и БОП предотвратиха измами за близо 40 млн. евро
Има двама задържани – мъж и жена
В Пловдив е разбита международна група за фишинг и пране на пари при съвместна неотложна акция на Окръжна прокуратура- Пловдив , ГД БОП, ТД БОП –Пловдив, ДАНС и Прокуртурите в Пазарджик и Смолян. Това съобщиха на брифниг Румен Попов, окръжен прокурор, и г-н Димитър Александров, началник-сектор БОП и г-н Петър Петров, наблюдаващ прокурор. Под тепето ви предаде изявленията им на живо.
С предприетата акция е предотвратена измама за над 40 млн. евро. Отделно от това са били блокирани 1 750 000 щатски долара и 1 400 000 евро.
До момента са разпитани множество лица, има задържани двама души. Жена на 62 години и 42-годишен мъж. Те са смятани за организатори на схема за пране на пари чрез фишинг измами, съобщи окръжният прокурор Румен Попов. Мъжът е с ливански произход и има българско ЕГН. И двамата са осъждани. Жената три пъти – за измами, обсебване и съставяне на неверни документи, а мъжът за неплащане на издръжка и закана за убийство.
По непотвърдена официално информация жената е известна с прозвището „Черната вдовица“ .Тя е мъжът са били арестувани на 16 април с прокурорска мярка на задържане за 72 часа. Предстои днес съдът да разгледа искане на Прокуратурата за постоянна мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо двамата.
Други две лица са обявени за общодържавно издирване.
Законът предвижда за подобно престъпление лишаване от свобода от 3 до 12 години, глоба от 20 000 до 200 000 лева, както и конфискуване на имуществото в полза на държавата, съобщи наблюдаващият прокурор Петров.
Схемата е действала от около две години, съобщи окръжният прокурор. Чрез различни компютърни способи и хакерски умения бандата е източвали пари от банкови сметки на чуждестранни дружества на територията на ЕС и извън него. Чрез подставени лица парите са били пренасочвани към чужди сметки на фирми, регистрирани специално за целта, откъдето са изтегляне или пренасочвани към сметки в чужбина.
Ролята на 62-годишната пловдивчанка била да набира лица, който ставали собственици на фирми и били длъжни да си открият сметки в поне две различни банки. Получавайки личен електронен подпис, те го предоставяли на организаторите, които боравели с парите. “Собствениците ” на кухите фири са получавали между 500 и 1000 лева месечно.
От януари т.г. до момента така са били създадени 15 фирми с около 30 банкови сметки. Днес прокуратурата е наложила и запор върху банкова сметка на едно от тези подставените лица, в която е имало 2,4 млн. лева.
Самите организатори са очаквали 10% от получените постъпления.
На върха на организираната престъпна група стои лице обявено за издирване преди две години с червена бюлетина от Великобритания. Става дума за датски гражданин от ливански произход. Той е обявен за общодържавно издирване.
Крайната точка на парите била Китай.