Потушен е пожарът край Добростан, съобщиха от Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Пловдив. Големият горски пожар върлува между селата Добростан и Югово, като стигаше чак до Сливодолското падало и обхващаше части от ловно стопанство „Кормисош“ и резерват „Червената стена“.
Усилията на гасителните екипи продължиха три дни. На изключително тежкия терен – стръмен склон с голяма денивелация и силно течение, и тази сутрин бяха 30 огнеборци, 20 горски служители и 23-ма военнослужещи.
Падналият дъжд обаче се оказа решаващ в овладяването на стихията.
Вижте разказа за борбата със стихията на членовете на Доброволно формирование „Пловдив 112“ , които се отзоваха на апела на началника на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Пловдив комисар Георги Мангараков.
„Доброволците от формированието излязохме от домовете си по тъмно в неделя сутринта и се прибрахме вечерта след залез слънце. На терен работехме под ръководството на комисар Мангараков и ст. инспектор Брадистилов, заедно с пожарникари от РД ПБЗН Пловдив, военни, горски и четирима колеги-доброволци от УАСО – Университетски Аварийно-спасителен Отряд |University Rescue Squad|.
Теренът беше силно пресечен и ние се транспортирахме със служебния пикап на формированието по километри горски пътища. Пожарникарите, военните и горските се транспортираха с джипове, пикапи и зилове. На единия фронт на пожара се гасеше с помощта на два АРС-а, а на другия фронт където бяхме ние – и където нямаше пътища, най-ефективни бяха мотиките и лопатите за прокарване на просеки и гъбните пръскачки (така наречените ранцеви пожарогасители), с които работехме огнищата по стръмните склонове.
Гореше смесена гора и торф. По стръмните склонове често падаха камъни, шишарки и дори цели дървета, останали без опора, след като огънят изгаряше тънката растителност, която ги крепеше върху каменистите склонове. В едно от деретата се получи комин, при което вятърът разпалваше огъня и се опитваше да го вдигне върхово. Там помагаше и военен хеликоптер, който изсипваше вода отгоре. Долу на земята пушекът беше по-гъст от мъгла.“
Респект към самоотвержените действия на всички смели хора, които се включиха в спасяването на природата и предотвратиха огромни материални и екологични щети.