Откриха паметник на Гаврил Кръстевич в двора на Катедралния храм в Стария град
Паметник на Гаврил Кръстевич бе открит в Денят на Съединението и Празник на град Пловдив. Той се намира на терасата на Катедралния храм „Успение Богородично“ в Старинен Пловдив.
Официалното му откриване стана веднага след тържествения молебен, отслужен от Н.В.Пр. Митрополит Николай.
На церемонията присъстваха представители на почти цялата местна власт и народни избраници.
“Това е знак – не просто паметник”, заяви при откриването на монумента Николай Пловдивски и благодари на инициативния комитет, които се зае с мисията да бъде изграден, за да може всяка година в Деня на Съединението венци и цветя да се поставят и в негова памет.
Успоредно с това Гаврил Кръстевич бе удостоен със званието „Почетен гражданин на Пловдив“ посмъртно.
Припомняме, че събитието е в изпълнение на решение № 249, взето с Протокол № 15 от 07.10.2020 г. на Общински съвет – Пловдив, с което посмъртно се удостоява със званието „Почетен гражданин на град Пловдив“ – Гаврил Баев Кръстевич. То бе взето във връзка с навършването на 150 години от обявяване на независима Българска Екзархия.
Плакeтът и грамотата бяха връчени на директора на Регионалния исторически музей доц. Стефан Шивачев, който завя, че ще станат част от новата експозиция на културната институция.
Още за изложбата може да прочетете в статията „Пловдив по пътя към модерния свят” – нова изложба в Историческия музей – ВИДЕО
По традиция венци и цветя бяха поднесени и на паметника на Захари Стоянов в Дондуковата градина.
Ето останалата част от празничната програма:
– 12.00 часа – Стълбите на Каменица, концерт на Духов оркестър – Пловдив, диригент Николай Гешев;
– 19.00 – 19.40 часа – площад „Централен“, пред Военния клуб, възстановка на събитията от 6 септември 1885 година от комитет „Родолюбие“;
– 19.45 часа – Регионален исторически музей, зала „Съединение“, представяне на експозиция „Пловдив по пътя към модерния свят“;
– 20.30 часа – площад „Съединение“, тържествена заря-проверка по повод 136-ата годишнина от Съединението на България и Празника на град Пловдив.
Очаквайте подробности
Дернев, защо не цитира скверните слова на жалкия митрополит за Патриарха на нац.освоб.движение, великия Захари Стоянов. Или и ти си подкупна душица.
Срамежливо не споменават ваятеля на „творбата“ както даже и в непрогледния СоцРеализъм считахме за задължително.
Понеже прозира едно такова равнище на артистизъм = бая …попадийско. Бая бронз. ТНТМ. (Гюро преди стотина години го бяха изваяли по-талантливо!)
„Анонимен Автор, 21-ви век, Румелия“
Скръб, попе!
Не му е работа на косматият интригант със злия поглед Герголюб Баретов да всява злоба и вражда между възрожденците – даже и в църковния двор, даже и ако по Натариално Магьосничество си е „негов“ а не Народен!
Джихадизъм и разцепление в българската душевност нямат място.
МУТРО’полит’икът – ВЪН!
Не му подсказвайте на агресивния налуден кариерист да не вземе както осквернената Света Марина и тук да огради и да си заключи ИМОТА
(Цит.): = „…даже и ако по Натариално Магьосничество си е “негов”…“