АктуалноВластГласовеГрадътМненияНовини

Казус: Как ще се ремонтират кварталните улици на Пловдив?

Този въпрос виси в пространството, след като ВАС върна обществена поръчка на Общината

Мотивите на съда: Eпитетът  “гранитни” е дискриминиращ, а условията за задържане на паричната гаранция не отговарят на закона

Писането на обществени поръчки не е лесна работа, особено когато трябва да бъдат подготвени за спечелване от конкретна фирма. Извървянето на цяла процедура – също, особено след появата на нарицателното “Анка”. Отделно от всичко това нереализирането на една такава поръчка влачи след себе си закъснения и боксуващи проекти. Причини, за да не направиш нещо винаги може да намериш, другият вариант е просто да не си разбираш от работата.

Уводът никак не е излишен защото след него следва поредният пример за нерешени с години проблеми и повтаряне на едни и същи грешки в средата на мандата на местните управляващи.

Община Пловдив за трети път ще трябва да прави една и съща обществена поръчка, след като ВАС отмени избора на фирма „Драгиев и Ко” за изпълнител на текущи ремонти на пътища, алеи и настилки районите Централен, Западен и Южен на стойност от 3 млн. лева без ДДС . Съдът се е произнесъл след жалба на един от отстранените участници – фирма „Билд инженеринг 9”. Припомняме, че преди това няколко месеца решението се забави в КЗК, а след като бе в полза на Общината, то бе обжалвано във ВАС. Дружеството атакува условията за кандидатстване и изискването фирмите да има опит с „редене на паважна настилка от гранит”. Според ВАС определянето на вида на материала е дискриминиращо. Висшите магистрати са записали в решението си, че “задържането на паричина гаранция от 12 месеца, след приключване на дейностите не отговаря на закона”. В изпълнение на решението на ВАС общинската администрация отмени поръчката.

Обявяването на нова ще отнеме поне месец и при липса на обжалване евентуален договор би влязъл в сила през лятото. Така на практика трите района губят годината.

Така в общественото пространство увисва въпросът Как ще се ремонтират кварталните улици на Пловдив? Вижте коментарите на тримата районни кметове по темата и отговор дали имат полезен ход.

Димитър Колев, кмет на район “Западен”: „Няма бърз начин за поредна обществена поръчка, с тази процедура евентуално ще сключим договор към края на годината.  

От две години районните кметове обясняваме на общината, че имаме подписани отворени договори без осигурено финансиране. Тези средства, конкретно по тази обществена поръчка, ги чакаме от миналата година. С въпросното решение сега се оказа, че две години сме загубили тези 3 района.

Има полезен ход. Не сме се виждали с кмета Димитров, но още на първата среща ще предложим да се отпуснат средства по районните администрации и да работим по договорите, които имаме. Защо да губим още две години?!

Има и още един проблем – всеки ден цените на материалите се вдигат. Парите се обезценяват и ако преди година сме могли да направим повече улици, тротоари и алеи с тази сума, сега е по-различно“.

Георги Стаменов, кмет на район “Централен”:

В районната администрация имаме сключени дългосрочни, отворени, договори по обособени позиции, за да може във всеки един момент, когато има финансиране, нещата продължава да се случват. На 4-ти април ще се гледа бюджета на града в Общински съвет и ще поискам целеви средства за текущите ремонти.

Кметът на район “Южен” Костадин Язов се присъедини към мнението на колегите си.

Той коментира решението на ВАС и ситуацията, в която са поставени райкметовете полушеговито така: Пускаме нова обществена поръчка и дотогава караме в дупките, бавно и полека. 

По думите му връщането към сключените – отворени, договори по райони е малко по различно и касае повече аварийни ремонти, а в прекратената поръчка има и опции за цялостно асфалтиране.

Накрая ви напомняме и една язва от сърцето на Пловдив. Казусът, който Под тепето следи вече две години – лунната улица „Май“. За жалост, там пейзажът явно няма да бъде променен и тази година.

Още един пример за нерешените проблеми по тази поръчка, които могат да бъдат наречени и с други епитети.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

4 коментари

  1. „…в прекратената поръчка има и опции за цялостно асфалтиране…“ – – – – ето къде бил ключът от бараката!
    Пускаш бракуваните чудовища и вместо вековния цивилизован ГРАДСКИ ПАВАЖ употребяван в белите държави – евтинко, бързичко, лесничко размазват чернилка като между НашеСело и Ваше -колкото да не газим разкаляно, или прахоляци- по за три сезона.
    Ако няма сняг, ако няма СОЛ…
    („ОПЦИЯ“ звучи културничко, не ли? А?)

  2. Дали има някаква нередност, че е казано гранитни?
    Познавайки общината, сигурно да.

    Но не може цялата държава да робува на процедурни хватки, обжалвания и подобни глупости. НЕ МОЖЕ!!!

    Имаше една овчарка навремето и тя така обжалваше всички поръчки в община Пловдив. Очевидно, системата е сбъркана… трябва да се промени законът за обществени поръчки и да се сложи край на тези безкрайни съдебни саги!

    1. В тая връзка в една монументална бакия =“ОПоръчка“= се е загелпил АНЕСТИзиологът на СелСъвета за подмяна на печки с климатици.

      Вместо по естествения начин за всяка печка да даде колкото за среден климатик ПО ЦЕНОРАЗПИС (с инсталиране, с поддръжка) той предприема …Процедура.

      Що да е просто като може да е сложно?

      Че имаме тълпи заплатаджии дето загиват от скука

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина