ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
ЖивотНовини

Устремилa ли се е Франция към Фрекзит?

Автор: Георги Николов

Източник: БНР Проверка

Споделена над 2800 пъти публикация във Фейсбук внушава, че Франция се насочила към Фрезкит (по аналогия с Брекзит – британското напускане на Европейския съюз – б.р.).

„Началото на края – Франция иска Фрекзит. Френският народ вече иска да излиза от корумпирания и прогнил ЕС, но това не пречи на България да се натиска за еврозона и за премахване на българския лев!“, се казва в публикацията (виж скрийншота по-долу).

Твърдение: Франция иска да напусне ЕС

Проверка показва, че снимката е от протест на френската националистическа и евроскептична партия „Патриотите“, проведен на 8 юли т.г. Това не е първият им протест и в социалните мрежи могат да бъдат открити много снимки и клипове от подобни техни акции. Партията е създадена през септември 2017 г. от Флориан Филипо, който дотогава е дясна ръка на Марин льо Пен и зам.-председател на нейния крайнодесен Национален фронт (от 2012 г.) и евродепутат (2014-2019 г.). На снимката в публикацията във Фейсбук Филипо е мъжът с бялата риза над буквата Х на транспаранта.

Филипо (41 г.) обявява намерение да се кандидатира за президент на изборите на 2017 г., но успява да получи само 1 от необходимите 500 подписа на застъпници и не участва във вота като кандидат.

За парламентарните избори през 2022 г. „Патриотите“ обединяват сили с „Въздигни се, Франция“ и „Генерация Фрекзит“. Това са и трите партии, които са с ясна позиция за напускане на ЕС, след като далеч по-влиятелната Марин льо Пен смекчава позицията си по въпроса.

Коалицията обаче взема едва малко над процент от вота, от които около половината са за „Патриотите“. Общо евроскептичният блок взема близо 250 000 гласа при участвали близо 23,26 млн. гласоподаватели на първия тур.

По-този начин евроскептичната коалиция във Франция изпраща в Националното събрание (долната камара на френския парламент) само един депутат от общо 577.

За сравнение на парламентарните избори във Великобритания през 2015 г. – година преди референдума за напускане на ЕС през юни 2016 г., партията на Найджъл Фарадж ЮКИП (UKIP), смятана за двигател за излизането на Лондон от общността, получава 12,6 на сто от вота. Което я прави де факто трета политическа сила. Поради особеностите на избирателната система на Острова обаче ЮКИП също печели само едно депутатско място.

Колкото до Филипо, той често е цитиран в руските медии заради критиките си към политики на ЕС и НАТО например в контекста на войната на Русия в Украйна или настоящата криза в Нигер. 

Какви са настроенията на французите спрямо Фрекзит?

Сондаж, публикуван седмица след референдума за Брекзит, показва, че „на французите не им е нужен Фрекзит“, както пише тогава в. „Фигаро“.

Според проучването 45 на сто са „за“ оставане в ЕС, докато 33 на сто са за напускането на общността. 

Още по-голям е този процент през 2019 г. – от анкета на Ifop става ясно, че 60% от французите не искат да последват англичаните по пътя им извън ЕС.

Изследване на фондация „Жан Жорес“ и института CEVIPOF в партньорство с Ipsos и в. „Монд“ под името „Френски разломи“, което е публикувано миналия октомври, показва, че доверието на французите в Евросъюза значително се е увеличило в контекста на множество кризи.

От проучването Зимен Евробарометър 2022-2023  става ясно, че една трета от французите имат доверие в институцията ЕС, а 57 нямат. На собственото си правителство обаче се доверяват още по-малко французи – 23 на сто, докато 72% заявят, че нямат доверие на властта в страната си.

От Пролетния Евробарометър 2023 става ясно, че 42% от французите са напълно удовлетворени от начина, по който демокрацията работи в ЕС.

Както и че около половината или над 50 на сто от гражданите на Франция са удовлетворени от ключови аспекти на демокрацията в Евросъюза – свободни и честни избори, свобода на словото, спазване на основните права и възможността индивидуалните граждани да взимат участие в политическия живот. 

Проучване YouGov/Eurotrack  от март т.г. сред французите сочи, че 48 от французите ще гласуват за оставане в ЕС на евентуален референдум, а 26 на сто за напускането му.

Заключение

Да се твърди, че Франция се е устремила към скорошен Фрекзит, е ПОДВЕЖДАЩО. Действително част от френското общество заявява, че иска страната да напусне ЕС, но евроскептичните партии получиха минимален резултат на парламентарните избори миналата година, а множество проучвания показват, че като цяло французите не желаят да излизат от общността и имат доверие в Евросъюза, дори повече отколкото в собственото си правителство и парламент.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина