ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
ЖивотЗабавление

Милчо Левиев: В България искам да работя с девет от всеки десет млади музиканти

Маестрото официално стана културен посланик на Пловдив по света, първо гради мост със Солун

Той е кръстник на Сдружение за култура и образование

Мотивът да направим тази организация е, че страдаме от синдрома на локалността, каза двигателят й Петър Салчев

Милчо Левиев официално става културен посланик на Пловдив. Кръстеното на него „Сдружение за култура и образование Милчо Левиев” ще заразява с нашето изкуство първо Балканите, после Европа, а защо не и целия свят. Такава е амбицията на членовете в организацията, които вече направиха първи стъпки и организираха първата проява на културен обмен между Пловдив и Солун. Проектът е „Пловдив – древен и вечен“. Той ще колаборира преподаватели и студенти от АМТИИ с техни колеги от Синхроно Консевратория Солун в голямо музикално събитие на Античния театър на 30 септември. Паралелно с това под тепетата ще се представят творци от различни сфери от гръцкия град. А после Пловдив ще върне визитата- в Егея потенциала си ще разкрият наши музиканти, художници, занаятчии, фолклористи, кинаджии.

Името на маестро Милчо Левиев е емблема в целия свят. Затова и той ще е посланик на добра воля, ще е медиатор, мост между културата на Пловдив и България първо със Солун, а после с Виена, Вроцлав и така нататък, каза двигателят на сдружението Петър Салчев. Той представи днес част от членовете му и разбира се- амбициите на организацията. Вътре влизат общината, Фондация Пловдив 2019, ръководството и преподаватели в АМТИИ, пловдивски творци и общественици, както и представители на културни институции и в Солун.

Самият Милчо Левиев обясни за колаборацията между двата града от хотел Одеон, където се проведе и първото официално събитие на сдружението с неговото име. Ясно на всички е, че маестрото живее там от много години, там е и половинката му Вики Алмазиду, която самата е „мост” между българската и гръцката култури от много време. Не е само това. Пловдив и Солун много са много сходни и географски, и културно, и като дух, каза големият музикант, композитор, преподавател. Професорът подчерта, че идеята за създаването на подобна културно-образователна неправителствена организация се е родила именно в хотел Одеон преди половин година. Членовете й искат да представят пловдивската история, традиция и култура по света чрез хората, които правят изкуство. Да бъдат едни своеобразни мениджъри на наши творци извън граница. Мотивира ни това, че изостанахме в частта адекватно да представяме нашата енергия извън граница. Страдаме от синдрома на локалността. Градът ни е познат по различен начин от този, който ние искаме. Той трябва да бъде показан от световните хора на Пловдив, какъвто е маестро Левиев и много други, каза джаз музикантът Петър Салчев.

Колкото до образованието и „човешкият материал”- Милчо Левиев е абсолютен оптимист. На Балканите има изключително много таланти, а в България работата е сериозна. Казвам го от опита си, не е глупав патриотизъм. Правил съм майсторски класове, семинари и прочие в целия свят. В другите страни- от десет млади музиканти можеш да си заплюеш един или най-много двама. Тук- от десет, искаш да работиш или с девет, или с всички. Таланти има много в България, важен е пътят, каза Милчо Левиев. Важно е накъде ще бъдат насочени тези великолепни млади хора, допълни го половинката му Вики Алмазиду.  

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Прочети също
Close
Back to top button
Изпрати новина