Да откриеш Пловдив през погледа на туриста с Free Plovdiv Tour
Една разходка, която за пореден път ни накара да се гордеем с родния си град и да оценим красотата и величието му
При 30 градуса по Целзий в понеделник следобед екипът на Lost in Plovdiv се впусна в туристическа обиколка на града под тепетата. Гидът преоткри изключително ефектния пешеходен маршрут и всички забележителности на една ръка разстояние с лежерна разходка заедно с приятелите от Free Plovdiv Tour. Оказа се най – подходящият начин за изследване града на седемте тепета.
Сбирката е точно пред сградата на кметството в 14 часа за периода от октомври до април, а след това от май до октомври може да избирате измежду два начални часа – в 11 или 18 часа. Събира се доста внушителна група, но нашият гид Илия бързо успява да разчупи леда с персонално отношение към всекиго и с няколко въпроса кой откъде идва и дали му е харесало в Пловдив. Без две мнения, всички потвърдиха, че са очаровани от града под тепетата, макар и някои току-що да бяха слезли от автобуса. Изчакваме няколко минути с уговорката от Илия, че първото нещо, което ще научат всички за България е, че тук нищо не започва навреме. А както се оказа след известно чакане, дори три дни стигат на туристите да заучат масовия български „занаят” – задължително да закъсняват. Последните двама пристигнаха леко забързани, но в никакъв случай притеснени и с усмивка приеха шегата на нашия гид за типичната българска неточност.
Цялата обиколка започна с кратък исторически обзор, от който разбираме, че Филип Македонски изобщо не страдал от излишна скромност и кръстил града на свое име – Филипополис…Е, и още много други интересни истории, разказващи за славното минало на някогашната столица на една от процъфтяващите римски провинции.
Продължаваме разходката по най-дългата пешеходна улица в Европа, както обявяваме не без доза гордост. Типично по пловдивски тръгваме на тегел по Главната– с лежерно темпо, айляшки в дълга редица. Научаваме легендата за Мильо и повече за мащабите на Римския стадион. Знаете ли докъде стига в дължина и какви битки са се водили на него? Дори и ние, пловдивчани, рядко се замисляме, че на повърхността е само съвсем малка част от цялото величие на някогашната римска арена.
Какво питат туристите изгубени в красотата на вечния град и колко по-различно е да погледнеш историята отстрани, без предубеждение и с широко отворени очи, може да се убедите в Lost in Plovdiv, като проследите цялата разходка.