Ден преди официалното откриване на 13 декември – какво се случва зад витрините на галерия „Капана“? Активно се финализира подготовката на голямата ретроспекция за българските национални участия във Венеция, специално продуцирана от Градска художествена галерия – Пловдив и Община Пловдив. От сандъци, кутии и защитни опаковки са извадени ценни художествени произведения от фондовете на галерии и институции от цялата страна и за първи път в едно общо пространство се реконструират 11-те български павилиона от най-престижното биенале за изкуство в света.
Снимки: Пламен Петров
Първият български павилион във Венеция през 1910 г. и павилионът от 2019 г. Изкуството се появява в цялата си многоликост. Кураторът: „100 години в двете ми ръце…“
Венецианското биенале се организира за първи път по инициатива на градския съвет на Венеция, а в началото непосредствено до парка Джардини, където се помещават националните павилиони на биеналето и до днес, е построена голяма оранжерия, която да доставя декоративните растения, нужни за международната изложба тогава… Българската Княгиня Евдокия е сред художниците, които представят страната ни на този международен форум в средата на 20 век, с нейните натюрморти с цветя.
България се е представяла в павилионите на Полша и Югославия, в централния павилион на биеналето и в различни пространства в града. Търсенето на мястото ни в света е един от основните лайтмотиви на цялата история на българските участия във Венеция.
През 2011 година Павел Койчев заминава за Венеция с тези малки алтернативни домове
Огромен период от време с множество влияния и изключително забележителни индивидуалности се събира в едно, за да разкаже една венецианска сага
Цветът на лагуната, цветът на Acqua alta ни обсеби